Újabb bank távozik Magyarországról
Megkezdte magyarországi kivonulásának előkészítését a Crédit Agricole Bank (CA) − erősítette meg a Napi Gazdaság értesülését a pénzintézet párizsi sajtóosztálya. Mint ismert, Jean-Yves Hocher vezérigazgató a múlt év decemberében egy sajtónyilatkozatban jelentette be, hogy a bank újragondolt stratégiája komoly célterület-szűkítéssel jár.
A bank a jövőben azzal akarja sikeresebbé tenni a vállalati és befektetési banki tevékenységét, hogy csak arra a 32 országra koncentrál majd, amely a világ GDP-jének 85 százalékát adja − ezen belül is a fejlett tőkepiacokon igyekeznek majd hangsúlyosabban jelen lenni. Mindez azzal jár, hogy a CA 21 országban − köztük Magyarországon − bezárja kirendeltségeit. A lépéssel a CA dolgozóinak létszáma 1750 fővel csökken.
A fióktelepként működtetett budapesti kirendeltség bezárásának pontos időpontja még nincs meghatározva, a bank ugyanakkor már felvette a kapcsolatot meglévő ügyfeleivel és tájékoztatta őket a tevékenység szűkítésének menetrendjéről. A fióktelep már semmilyen új üzletet nem köt, feladata pusztán a meglévő ügyfélállomány kiszolgálása − mondták el a sajtóosztályon.
A magyar kirendeltségen mintegy hatvanan dolgoznak, leépítésük a magyar és a francia munkaügyi szabályozás előírásainak messzemenő figyelembevételével történik. A Napi úgy tudja, hogy gáláns csomagot kapnak a távozni kényszerülő dolgozók. Piaci hírek szerint a magyar fióktelep iránt egy orosz pénzügyi csoport érdeklődik.
A Crédit Lyonnais már 1874-ben részt vett a Rothschild által szervezett Magyar Hitelben, amelynek célja az akkor egyesített új főváros, Budapest fejlesztése volt. A francia bank a rendszerváltást követően, 1990 januárjában képviseleti irodát nyitott, amely 1992 júliusában vált bankká. A pénzintézet 2007 októberétől − az anyacég fúzióit követve − már Calyon néven alakult fiókteleppé, 2010 februárjától pedig újabb névváltással Crédit Agricole Corporate and Investment Bank Magyarországi Fióktelepeként működött – a társaság a bank vállalati készpénzmenedzsment (cash management) üzletágának közép- és kelet-európai regionális központja is.
Nem a Crédit Agricole az első bank, amely megszünteti magyarországi tevékenységét: a 2008-as válság óta két pénzintézet zárt be hazánkban. Legutóbb, 2010 májusában a csődtől kényszerállamosítással megmenekült osztrák Hypo Bank döntött úgy, hogy kivonul a magyar, valamint több más közép- és kelet-európai piacról. Azt megelőzően, 2009 májusában a világ egyik legnagyobb pénzügyi csoportjának hazai cége, a HSBC jelentette be: leállítja lakossági hitelezését, három éven belül megszünteti magyarországi tevékenységét, és elbocsátja 282 dolgozóját.