Gazdaságpolitikai fordulat jöhet
Ez történt a gazdaságban az év 16. hetében
További Magyar cikkek
Útelágazódáshoz érkezett a magyar gazdaságpolitika. Az április végére elkészülő konvergenciaprogram nem csak a magyar gazdaság, de a politika szempontjából is sorsfordító lehet, a csomag tartalma és fogadtatása alapjaiban határozza meg a következő időszakot. A héten újabb megszorítások részletei körvonalazódtak, és bár a fő vonalaiban megismert intézkedések még kevesek annak megítéléséhez, hogy pontosan milyen irányt vesz a magyar gazdaságpolitika, a fordulat, félfordulat, vagy legalább egy rövid kacskaringó biztosra vehető.
A bankszektorra, energia- távközlési- és kiskereskedelemre rótt különadók, a nyugdíjpénzek államosítása – bár áttételesen a lakosságot terhelték – a szavazók nem érezték közvetlen őket érintő sarcként. A költségvetés hiányát tavaly sikerült lefaragni és a Fidesz népszerűsége sem csökkent számottevően, Matolcsy György és Orbán Viktor a gazdaságpolitika sikeréről, a politikai stabilitás megőrzéséről beszélt.
Nem volt elég
A figyelmet azonban már akkor többen felhívták, a nagyobb tüntetések és zavargások nélkül elért tavalyi költségvetési kiigazítás kétes siker: az Európai Unió év elején világossá tette, tartós egyenlegjavulást szeretne látni, az egyszeri, bevételnövelő tételek, és a különadók csak átmeneti kozmetikázásra jók, hosszú távon nem fenntarthatók. Magyarország vagy belevág az átalakításokba, vagy elesik az uniós pénzek egy részétől. Matolcsy György és a magyar kormány április végéig kapott időt arra, hogy a konvergencia-programban bemutassa, hogyan lesz tartható a vállalt, 2,5 százalékos költségvetési hiánycél akkor is, ha a különadók nagy része már nem lesz kéznél. A Policy Agenda elemzése szerint mintegy 500 milliárdos kiigazítás kell.
Áldozatokkal járt
Ráadásul a magyar gazdaságpolitika kettős célja - kiigazítás a népszerűség megőrzése mellett - olyan nem szokásos megoldásokat is követelt, amelyek jelentősen megrontották a viszonyt a külvilággal. A héten a német cégek hiányolták a kiszámíthatóságot és a jogbiztonságot, az Európai Bizottság több ügyben kötelezettségszegési eljárást indított, egy korábbi ügyük már az Európai Bíróságon van. Magyarország a világ tíz legkockázatosabb országa közé került, a befektetők bizalmának elvesztése miatt az IMF segítségére kényszerülhetünk.
Se előre, se hátra
A valutaalappal és az EU-val való tárgyalások megkezdését pedig többek között éppen az a hozzáállás nehezíti, amely miatt a segítségüket kellett kérnünk. Hiába spórolnánk százmilliárdot a kamatkiadáson a hitelkerettel, a héten sem közeledtek egymáshoz az álláspontok. A nemzetközi szervezetek mindaddig nem ülnek le tárgyalni a kormánnyal, amíg az nem mutat feltétlen együttműködést, a kormány azonban nem szívesen csökkentené saját mozgásterét.
Jól példázza ezt a jegybanktörvény körüli huzavona, vagy akár a Költségvetési Tanács esete: miközben az Európai Bizottság a költségvetési kontrollt gyakoroló testület megerősítését várná, addig a kormány a héten is tovább gyengítette azt. Egyes londoni elemzők már arra készülnek, hogy nem is lesz megállapodás, e szerint a forgatókönyv szerint 300 forint feletti euróval számolhatunk. Matolcsy, Simor és Fellegi mindenesetre Washingtonba ment szombaton a Valutaalap és a Világbank háromnapos tavaszi ülésszakára.
Milyen szuverenitás?
Hogy mit vesztettünk eddig az tehát nagyjából számszerűsíthető, az viszont kevésbé hogy mit nyerünk a kormány megnövekedett mozgásterén. Az exportra épülő nyitott magyar gazdaság nem tud függetlenedni a nemzetközi piacoktól, a lassuló ázsiai növekedésről, a spanyol csődkockázatról szóló hírek a forint és a magyar cégek részvényeinek árfolyamán is meglátszanak, a nemzetközi olajár és a dollár árfolyama drágítja a benzint a hazai kutakon. Ötven forinttal drágult január óta, néhol már 470 forint közelében literje.
16. heti záró | 15. heti záró | |
BUX | 17 511 |
17 337 |
OTP | 3470 | 3375 |
Mol | 17 490 | 17 100 |
Richter | 36 785 |
36 800 |
Magyar Telekom | 538 |
550 |
A növekedésünket főleg a globális lassulás fogja vissza, egyszer már módosítani kellett a költségvetés előrejelzését, most újra szükség lehet rá, Cséfalvay Zoltán államtitkár a korábbi 0,5 százalék helyett már csak stagnálással számol, ezt jósolja Magyarországnak az IMF is.
A magyar földeket a külföldiektől féltjük, a kicsiknek azonban se tudásuk, se pénzük nincs versenyképesen művelni, így marad néhány nagyvállakozó, aki érvényesülni tud. A régi magyar cégek lemaradnak a versenyben, a héten újabb nevekkel bővült a bajba jutott cégek sora: leállhat a Kravrex magyar buszgyártó, és árulják a legrégebbi budafoki zománcgyárat is, a magyar építőipar romokban, februárban 16 százalékos volt a visszaesés. Mindeközben rosszak vagyunk az uniós pénzek lehívásában is, heti tízmilliárd forinttal hívunk le kevesebbet, mint lehetne.
Új munkahelyet pedig főleg a külföldi cégektől várjuk. Matolcsy György kétezer milliárd forintnyi új beruházást és 25 ezer új munkahelyet ígér a következő évekre, ezekről azonban még csak tárgyalunk.
A nagy állami közlekedési cégek átalakítása nagyobb kormányzati mozgástérrel sem sikerült, a MÁV-nál járatritkítástól, tömegközlekedési biztostól és egy újabb vezetőségváltástól, újabb állami kölcsöntől remélik a megoldást, a félresiklott reform után lemondott a Volánbusz vezére is. Egyelőre nem látni a központosítás előnyeit a panelfelújításban sem, de kérdéses a magyar mobilcég hozta közhaszon is.
Jöhetnek a megszorítások
A konvergenciaprogramból kiderül, hogy a kormány korrigál-e azon a gazdaságpolitikai pályán, amelyen két évvel ezelőtt elindult. Vagy bejelenti a lakosságot széles körben érintő megszorításokat – részben feladva a korábbi gazdaságpolitikát - , vagy bukja a kohéziós források egy részét, gyengíti a befektetők bizalmát és az IMF-tárgyalások megkezdésének esélyét.
Hogy Orbánék merre indulnak, továbbra sem egyértelmű, a kiszivárgott hírek alapján azonban úgy tűnik – ha nem is teljesen a várt módon -, de békülnének az Európai Bizottsággal. A Szél Kálmán-terv jelentős kiigazításai mellett olyan intézkedésekre készülnek, amelyek szélesebb körben sarcolnák a lakosságot. A népszerűségvesztés borítékolható: a lakosság fele már most is hónapról hónapra él, nehezen viselik, ha tovább drágul az élet. A reálbér idén 3 százalékkal csökkent, kevesebb a cafeteria is, a fizikai dolgozók nettója 99 000, a szellemi dolgozóké 182 700 forint, legalábbis papíron. Egyre többen vesznek fel hitelt azért, mert hó végére elfogy a pénzük.
A már korábban kiszivárgott pénzügy tranzakciós adó mellé - amelyből az előzetes hírek szerint mintegy 100 milliárdot vár a kormány – telefon- és netadót is bevezetnének. Emelkedik az ingyenes fogászat korhatára, drágul a műszaki vizsgáztatás. Bár Orbán és Matolcsy korábban elméletben a többkulcsos áfarendszer bevezetéséről is beszéltek, a valós tervek között ez aligha szerepel, azt ugyanis nem csak az unió nem engedné, de a költségvetést is megterhelné.
Brüsszelre várva
Elbukott a hitelminősítő
Bár a hazai közvéleményt a héten a magyar ügyek jobban lekötötték, fontos dolgok történtek a világgazdaságban is, Jim Yong Kim lett a Világbank új elnöke, duplájára nő az IMF válságkezelő alapja és kiderült, nincs pénz európai hitelminősítőre, vagyis Elbukott a Fitch, Moody's és S&P hegemóniája megtörésére indult akció, az alaptőke sem jött össze.
Hogy a jövőre kivezetendő különadókat váltó, főleg a fogyasztást terhelő új adókat tartós és fenntartható költségvetési tételnek tekintik-e majd Brüsszelben egyelőre nem tudni, egyes elemzők szerint a piac szívesebben fogadná inkább a kiadásoldali megszorításokat, vagyis a kedvezmények, szociális juttatások további lefaragását.
Mások úgy vélik, az EU-nak nem sok kifogása lehet a kivetendő adókkal, annak legfeljebb a hazai növekedés látja majd kárát. A pontos társadalmi, gazdasági, költségvetési hatásokról persze egyelőre sokat nem tudni, az Nemzetgazdasági Minisztérium részleteket nem közölt, az internetadóról egyelőre az érintett cégekkel sem egyeztetett..
A magyar kiigazítások fogadtatásáról Orbán Viktor is többet megtudhat jövő heti találkozóján. A José Manuel Barrosoval folytatott megbeszélésen ugyanis a kötelezettségszegési eljárásokon kívül a konvergenciaprogram is szóba kerül majd.

Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban
A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.
március 27., 13:56
- Gazdaság
Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások
Amerikai vállalattal indíthat részvénytranzakciót Magyarország második legnagyobb bankcsoportja.
március 27., 13:19
- Gazdaság
Nyilvánosságra hozta a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogyan érkeztek a külföldi hatalmak pénzei Magyarországra
Legalább 23 milliárd forintról van szó.
tegnap, 17:06
- Mindeközben
Az állásinterjú negyedik körében bukott el a deepfake jelentkező egy lengyel cégnél
tegnap, 22:07
- Mindeközben
Elkotyogta a színész, visszatér az új Dűne-filmben az egyik halottnak hitt, közönségkedvenc karakter
tegnap, 21:17
- Címlapon
Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel
Országjáráson voltunk a volt kormányfővel.
tegnap, 19:21
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
tegnap, 14:59
- Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!
Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.
tegnap, 15:02
- Címlapon
Vlagyimir Putyin magasabb fokozatra kapcsolt, tömegével soroznak be új embereket
tegnap, 05:59
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Gazdaság
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményt adott ki: nincs kockázat a magyar államadóságban
Cáfolták az Európai Bizottság állításait.
március 26., 20:12
- Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna
A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.
március 26., 14:30
- Címlapon
Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre
Terjed a miniszterelnök „Je suis Marine!” posztja Elon Musk közösségi oldalán.
tegnap, 21:52
- Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint
Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.
március 26., 11:49
- Mindeközben
Csúnya fertőzés tarolta le Farm VIP játékosait: „Teljesen legyengültem, ahogy a többiek is”
tegnap, 20:12
- Mindeközben
Schmuck Andor A Nagy Duettből való kiesése után vallotta be, hogy súlyos betegséggel küzd: „Elkezdődhet az életmentő kezelésem”
tegnap, 19:08
- Címlapon
Poloska és kullancs, majd jött Magyar Péter kontrája: levámpírozta Lázár Jánost
Külön fejezetet kapott a miniszter a Tisza Párt rendezvényén.
tegnap, 20:44
- Címlapon
Nagyot akart durrantani a Volvo, pöffentés sem lett belőle
Nagy semmi a semmiről, de legalább semmibe sem került.
tegnap, 18:35
- Címlapon
Eddig bírta Kecskemét polgármestere, itt az újabb fejezet az MNB-botrányban
Megtörte a csendet Szemereyné Pataki Klaudia.
tegnap, 17:53
- Mindeközben
Egy fiatal nő azzal spórol, hogy mindössze egy fürdőszobát bérel albérletként, sokkoló, mennyiért bérli
tegnap, 16:48
- Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar
Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.
március 27., 21:02
- Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki
Meg is lett a jutalma.
március 25., 06:20
- Gazdaság
Észre sem veszik, de a magyarok nagy részének egészsége otthon is veszélyben van
Magyarország első épületbiológusával beszélgettünk, aki elmondta: van megoldás.
március 28., 11:09
- Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő
A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.
március 28., 09:18
- Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába
Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.
március 25., 15:44
- Gazdaság
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében
Az Állami Számvevőszék feljelentése után ez a legfrissebb fejlemény.
március 25., 13:32
- Címlapon
Új KRESZ-tábla jelent meg Európában, amit nem kötelező betartani
Egy tábla, ami csak javasol.
tegnap, 18:54
- Címlapon
Okos, és közben teljesen hülye, legjobban a nőktől fél
Ez a fiúk sorsa, ha magukra maradnak kételyeikkel.
tegnap, 20:01
- Mindeközben
Elindultak Malajziába az Ázsia Expressz új évadának szereplői, ez a nyolc pár vág bele a kalandreality-be
tegnap, 15:41
- Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon
Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.
március 25., 18:23
- Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben
A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.
március 25., 12:45
- Címlapon
Sulyok Tamás: Ha rám azt lehet mondani, hogy egy szatyor fing vagyok, az a közbeszéd egy meghatározott stílusa
A köztársasági elnök a közelmúltbeli politikai beszédekről mondta el a véleményét.
tegnap, 19:58
- Címlapon
Olaszországban kisebb háborút váltott ki a javaslat, hogy a születendő gyermek az anyja vezetéknevét viselje
Évszázados hagyomány szakadna meg.
tegnap, 20:26
- Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén
Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.
március 26., 09:23