Nem változott az alapkamat
A monetáris tanács 7 százalékon tartotta a jegybanki alapkamatot keddi ülésén. A döntés megfelelt az általános piaci várakozásoknak, a felzárkózó piaci elemzők a 7 százalékos alapkamat változatlanul hagyását várták.
Az MNB-alapkamat 2011. január-november között 6 százalék volt, majd novemberben és decemberben, két 0,5 százalékpontos lépéssel 7 százalékra emelte a kamatot a monetáris tanács, ami azóta változatlan szinten van.
Sok rossz dolog történt az elmúlt hónapokban
A hónap során a kedvezőnek mondható márciusi inflációs adaton kívül a monetáris politika inkább kedvezőtlen fejleményekkel szembesült. Romlott az ország kockázati megítélése, jelentősen nőtt a CDS felárunk, emelkedtek az állampapír piaci hozamok, és 300 közelébe gyengült a forint az euróval szemben - emlékeztet elemzésében Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfolió menedzsere.
A helyzet romlása mögött egyrészt globális folyamatok húzódnak, áprilisban ismét éleződtek az eurozóna perifériás országaival kapcsolatos feszültségek, a fókuszban elsősorban Spanyolországgal, amely méretéből adódóan komoly kihívások elé állítja az EU jelenlegi válságkezelő mechanizmusát.
A negatívabb külső környezet mellett a hazai hírek meglehetősen vegyesek voltak. Az IMF tárgyalások megkezdésének időpontja egyre inkább csúszni látszik. Továbbra is úgy tűnik, hogy a retorika szintjén túl a kormány nem igazán igyekszik a feltételek teljesítésével, és inkább vállalja a kiugróan magas kamatokon történő adósságfinanszírozást.
Nyilvánosságra került a Széll Kálmán terv 2.0, amelyben a kormány deklarálta a deficitcsökkentés melletti elkötelezettségét, így a program végrehajtásával kikerülhetünk a túlzott deficit eljárás alól, ami mindenképp üdvözlendő - véli Bebesy.
A monetáris politika számára azonban az is releváns, hogy az adóemelések miatt újabb egyszeri lökést kap az infláció 2013-ban. Véleményünk szerint ugyanakkor a fő veszélyforrás továbbra is az, hogy a nemzetközi helyzet törékenységét alapul véve, a jelenlegi növekedési kilátásaink mellett adósságfinanszírozásunk fenntarthatósága IMF védőháló hiányában bizonytalan.
A helyzet hirtelen romlása könnyen kényszerítheti az MNB-t kamatemelésre az ország pénzügyi stabilitásnak megőrzése érdekében. IMF támogatással a Széll Kálmán terv megvalósítása akár a kamatcsökkentésre is lehetőséget biztosítana.