15 milliárd euró már bőven elég lenne

2012.05.07. 06:58

Legújabb értékeléseikben egy 15 milliárd eurós IMF−EU-csomag jóváhagyását várják Budapest számára a londoni elemzők, akik szerint bár van esélye a megállapodás késésére, az még mindig összejöhet az idei harmadik negyedévben,írja a Napi Gazdaság. A Morgan Stanley szakértői szerint az általuk számolt bruttó finanszírozási igények alapján egy 15 milliárd eurós, két évre szóló program "több mint elégséges volna" a magyar gazdaság külső finanszírozásával kapcsolatos piaci aggályok kezelésére. A korábbi hasonló programok alapján egy hónap tárgyalássorozat általában elég a megállapodás bejelentésére, bár ez az időkeret Magyarország esetében "túl derűlátónak" tűnik.

A Nemzetközi Valutaalap már csak azért is saját feltételekkel áll majd elő, mert 2010 nyarán Magyarország "hirtelen levált az akkori IMF-programról", így az intézmény bizalma valószínűleg "továbbra is alacsony". A Morgan Stanley nem vár új dolgokat, azaz azzal számol, hogy az IMF a jegybanki függetlenséggel kapcsolatos további biztosítékokat és az adójogszabályokban teendő engedményeket vár majd el. Bár már július−augusztusban létrejöhet a megállapodás, a parlament nyári szünete miatt lehetséges a késés.

A JP Morgan szakértői egyenesen eseménydús tárgyalássorozatot jósolnak, ezzel együtt a harmadik negyedévben elérhetőnek vélik a 15 milliárdos, kétéves készenléti csomagot. Véleményük szerint a magyar félnek várhatóan nem lesz nehéz teljesítenie, amit az IMF a költségvetési oldalon elvár, a figyelem valószínűleg inkább a konszolidációs intézkedések minőségére és fenntarthatóságára irányul.

A Budapest számára nehézséget okozó tényezők közé sorolták annak lehetőségét, hogy az IMF kéri majd az állami tömegközlekedési vállalatok átalakítását és támogatásuk csökkentését, valamint a Költségvetési Tanács függetlenségének helyreállítását, de felvethet aggályokat a pénzügyi tranzakciós adóval kapcsolatban is. A megállapodás létrejötte után Magyarország várhatóan hív le pénzt a hitelkeretből, és a következő két évben csak 3 milliárd euró értékben bocsát ki devizakötvényt, vagyis nem fogja a teljes lejáró állományt a piacról refinanszírozni − vélik a JP Morgan londoni szakértői, akik józanságra intik az Orbán-kormányt, mondván: egy ennél nagyobb kibocsátást a piac úgy is értelmezhetne, hogy csökken a magyar kormány hajlandósága az IMF feltételeinek teljesítésére.