79 százalékra esett az államadósság

2012.07.02. 10:05

A korábbi 81 százalékról a GDP 79 százalékára süllyedt az államadósság az első negyedévben, ami főként a forint erősödésének köszönhető. Az államháztartás hiánya az idei első negyedévvel lezárult egy évben a GDP 4,8, míg az első negyedévben a GDP 3,1 százalékát tette ki - derül ki az MNB adataiból.

A pénzügyi számlák adatai szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége a GDP 5,3 százaléka volt az elmúlt egy évben. A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a GDP 2,7 százalékát érte el a 2012 első negyedévével záruló egy évben. A külföld nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP -1,5 százalékát tette ki az elmúlt egy évben.

Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2012 első negyedévének végén a GDP 79,0 százalékával egyezett meg (22399 milliárd forint). Az adósságot az első negyedévben 300 milliárd forinttal növelte a nettó adósságfelvétel (tranzakció), és 594 milliárd forinttal csökkentette a forint erősödése (átértékelődés).

2012 első negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 257 milliárd forint volt.
A központi kormányzat pénzügyi eszközei közül a hitelek, a tőzsdei részvények, a befektetési jegyek és az egyéb követelések esetében számottevő csökkenés, míg a betétek és az adósságpapírok esetében növekedés figyelhető meg.

Kevesebb a forintbetét és a devizahitel

A háztartások nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2012 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 5,3 százalékát érte el (1494 milliárd forint). Az első negyedévben a háztartások nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP 5,4 százaléka volt (350 milliárd forint).

Az első negyedévben a végtörlesztés jelentős hatást gyakorolt a háztartások nettó finanszírozási képességére, valamint pénzügyi eszközeinek és kötelezettségeinek szerkezetére - jelentősen csökkentek a forintbetétek, de kis mértékben csökkentek a készpénz-megtakarítások is. Ugyanakkor növekedés volt tapasztalható a devizabetétek és a központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok adataiban. A kötelezettségek tekintetében a devizahitelek kimagasló csökkenése és ezzel egyidejűleg a forinthitelek számottevő növekedése elsődlegesen a végtörlesztés hatásaiból ered.

A külföld nettó finanszírozási képessége (lényegében a nemzetgazdaság finanszírozási képessége fordított előjellel) 2012 első negyedévével záruló elmúlt egy évben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP -1,5 százalékát tette ki (-429 milliárd forint). Az első negyedévben a külföld finanszírozási képessége a negyedéves GDP 0,5 százaléka volt (31 milliárd forint).