Még kevesebbet költ a magyar
A májusi kiskereskedelmi forgalom volumene az európai átlagnál nagyobb mértékben, 2,5 százalékkal csökkent Magyarországon az előző évhez viszonyítva. A csökkenésben az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak visszaesése játszott meghatározó szerepet, közölte kedden a Központi Statisztikai Hivatal.
Májusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,5 százalékkal, az év első öt hónapjában 1,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 2012 májusában 668 milliárd forint, az év első öt hónapjában 3103 milliárd forint volt a forgalom.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene
májusban kis mértékben, 0,3 százalékkal mérséklődött, az év első öt hónapjában viszont 0,6 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene májusban 4,9 százalékkal, az év első öt
hónapjában 1,7 százalékkal csökkent. Májusban a legnagyobb mértékű (12,2%-os) visszaesés a bútor-, műszakicikk-üzletek forgalmában jelentkezett. Az előző évinél kisebb volumenű forgalom volt még az iparcikk jellegű vegyes-, a textil-ruházati és lábbeli-, a gyógyszer-, gyógyászati termék-, valamint a könyv-, számítástechnika, egyéb iparcikk üzletekben. Ugyanakkor – a forgalom egészét tekintve kisebb súlyú csoportok közül – a csomagküldő és internetes kiskereskedelem dinamikus növekedése májusban folytatódott, valamint az illatszer-, és a használtcikk-üzletek értékesítési volumene is tovább bővült.
Az üzemanyagtöltő állomások értékesítése – a magas üzemanyagárak mellett – továbbra is elmaradt az előző év azonos időszakitól. Májusban az eladások 3,4 százalékkal, az első öt hónapban 3,1 százalékkal csökkentek. Az egy hónappal korábbihoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene lényegi elmozdulást nem mutatott. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem 0,4 százalékkal növekedett, a nem élelmiszer-kiskereskedelem 0,6, az üzemanyag-kiskereskedelem 0,3 százalékkal csökkent.
Az Eurostat július 4-én megjelent sajtóközleménye szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok
alapján – a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában 2012. májusban 0,3 százalékkal, az eurózóna országaiban 1,7 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Májusban az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 12 tagállamban bővülést, 10-ben csökkenést mutattak. A térség – arányukat tekintve – jelentősebb országai közül az Egyesült Királyságban 3,7, Németországban 2,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi volumen, míg Franciaországban 1,2 százalékkal mérséklődött. A magyarországi forgalomcsökkenés az EU-27 átlagánál nagyobb mértékű volt.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrészüzletek eladásai májusban 2,1 százalékkal, az év első öt hónapjában 2,3 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit.
Suppan Gergely a Takarékbank elemzője a fogyasztói bizalom alacsony szinten való stabilizálódása alapján nem számít a visszaesés mélyülésére, azonban a reálbérek csökkenése, a stagnáló munkaerőpiac, valamint a háztartások folytatódó mérlegkiigazítása miatt élénkülés sem várható. Az elemző az év egészének átlagában 1,5 százalékos visszaesésre számít.