A belföldi vendégéjszakák száma 6 százalékkal nőtt augusztusban, és idén először haladta meg a külföldiek által Magyarországon eltöltött éjszakák növekedését, az ugyanis 4,5 százalékos növekedést mutatott. A Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint augusztusban 4,8 százalékkal több vendég 5,3 százalékkal több éjszakát töltött el a szálláshelyeken, mint egy évvel korábban.
Az év első nyolc hónapjában a külföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma egyaránt 7,3 százalékkal haladta meg a múlt év azonos időszakában mért értéket. A belföldi vendégek száma január-augusztusban 1,3 százalékkal kevesebb, a vendégéjszakáké 0,3 százalékkal több volt, mint tavaly.
A legjelentősebb küldő országokból érkező vendégek éjszakáinak száma az Egyesült Királyság, Románia és Csehország esetében csökkent, míg Németország, Ausztria, Oroszország, Olaszország, az Egyesült Államok, Spanyolország és Lengyelország esetében nőtt.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 63,3 százalékos volt, ezen belül az ötcsillagosok 77,3, a négycsillagosok 74,6 százalékos foglaltságot értek el. A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13 927 forint volt augusztusban, 5,6 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel 8821 forint volt, 13 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az összes bruttó árbevétel folyó áron 12 százalékkal emelkedett, 32,4 milliárd forint volt. Ezen belül szállásdíj bevételek augusztusban 13 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz mérve, és 19,6 milliárd forintot értek el.
Budapesten a vendégforgalom összességében 4,3 százalékkal nőtt a külföldi vendégéjszakák 6,8 százalékos növekedésének eredményeképpen, miközben a belföldi vendégéjszakák száma jelentősen, 13,7 százalékkal visszaesett. A vendégforgalom jelentős részét fogadó három-öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára augusztusban 9400 és 26 500 forint, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 5900 és 21 700 forint között alakult.
A szálláshely-szolgáltatást nyújtó vállalkozások a szálláshelyeken augusztusban közvetlenül 32 ezer főt foglalkoztattak, ez 2,5 százalékkal kevesebb, mint 2011 azonos időszakában. A részmunkaidős foglalkoztatás aránya a szállodákban kategóriánként változó, kölcsönzött munkaerőt lényegében csak a négy-, illetve az ötcsillagos egységek foglalkoztattak, minimális arányban.