Év végéig csak rosszabb lesz

2012.10.08. 16:12

Az év hátralévő részében mélyülhet a recesszió Magyarországon, miután az alacsony belső fogyasztás mellett a külpiacok is egyre gyengébben teljesítenek, közölte a K&H Alapkezelő. A későbbi növekedéshez szükséges beruházások is hiányoznak, emiatt középtávon is alacsony lehet a magyar gazdaság növekedése.

Hétfőn az MTI-hez eljuttatott elemzésében az alapkezelő befektetési igazgatója, Horváth István kifejtette: Magyarországon a tőkepiaci hangulat pozitív, de a hozamcsökkenésnek nincs alapja, mivel a hazai gazdaságpolitika nem ért el előrelépést sem a jövő évi költségvetés összeállításában, sem a külső hivatalos hitelezőkkel folyó tárgyalásokon.

A gazdasági növekedés pályáján ugyan nincs áttörés, a jegybanki politikában viszont jelentős változás történt - fogalmaz az igazgató. Úgy tűnik, az Magyar Nemzeti Bank is újfajta jegybanki politikát folytat, hiszen az emelkedő inflációs előrejelzések ellenére is kamatot csökkentett - hívja fel a figyelmet az alapkezelő, megjegyezve, hogy ez a stratégia kockázatos.

Optimista környezetben elfogadják a pénzpiacok, ugyanakkor az alacsony alapkamat még kiszolgáltatottabbá teszi az országot a befektetői hangulatváltozásoknak, ami romló hangulat esetén jelentős forintgyengülést, illetve hozamemelkedést okozhat.

Az alapkezelő egyelőre úgy látja, hogy a jelenlegi kedvező környezet stabilizálja a forintot, ami a nemzetközi viszonylatban magas kamatokkal párosulva vonzóvá teszi a rövid futamidejű forinteszközöket.

Az elmúlt hetek nemzetközi jegybanki és gazdaságpolitikai döntései után már vannak biztató jelek a kilábalásra, bár a növekedési mutatók egyelőre nem adnak okot az optimizmusra - jegyzi meg a K&H Alapkezelő.

Horváth István szerint a következő hónapokban a piacokat döntően az fogja befolyásolni, hogy a javuló bizalmi indexek után a makrogazdasági mutatók is növekedni tudnak-e. A reálgazdasági folyamatok  továbbra is azt jelzik, hogy Európa recesszióban van, az Egyesült Államok lassan növekszik, és az eddig húzóerőt jelentő kínai gazdaság is lassul.

A jelenlegi kilátásokat tekintve az alapkezelő optimista a részvénypiacokat illetően, míg az alacsony hozamszintek miatt a kötvényeszközök csökkentését javasolja.