Végre nem panaszkodnak a vendéglátósok
A dunántúli szállásadók és vendéglátók szerint a válság legjobb nyarát zárták idén, ráadásul a közelgő hosszú hétvége és az őszi szünet újabb vendégeket hozhat; ha jó idő lesz, ismét megtelhetnek a négycsillagos szállodák.
Az idei főszezon nemcsak a Balatonnál és a Velencei-tónál volt sikeres: 5−7 százalékkal nőtt a vendégek száma Győrben, illetve Sopronban és Kőszeg környékén, de a dél-dunántúli gyógyfürdőkben is többen voltak, mint tavaly.
Hosszú évek után javult a két- és háromcsillagos panziók kapacitáskihasználtsága, több bezárt házat újra kinyitottak, és volt kereslet a nívós kempingekre, sőt a fizetővendéglátó-helyekre is. (Számos dunántúli önkormányzat a tavalyinál 10-15 százalékkal nagyobb bevételt vár az idegenforgalmi adóból.)
A bringásoknak hála
A vendéglátósok sem panaszkodtak, bár a többség hozzátette: sokan, de keveset költöttek, szeptember elejétől pedig már nagyon kevés volt a vendég. A kerékpáros turisták viszont szinte az összes frekventált üdülőhelyen minden korábbinál több bevételt hoztak, a Balatoni Hajózási (BH) Zrt. adatai szerint idén több mint 20 százalékkal nőtt a számuk a kompokon és a személyhajókon.
Behán István, a gárdonyi Vital Hotel Nautilus igazgatója 4-5 százalékos forgalomnövekedésről számolt be, a válság ellenére élénk a konferenciaturizmus (bevételük mintegy 70 százaléka ebből származik). Szeptember elejétől ugyan csökkent a vendégek száma, ám október végén minimum 80 százalékos kihasználtsággal számolnak − a novemberi foglaltsági adatokkal egyelőre nem lehet dicsekedni. A novembert illetően hasonlóképp vélekedik Nagy Rita, a Danubius Hotels két hévízi szállodájának igazgatója is, az év eddig eltelt részében viszont kiválóan teljesítettek. Mindkét ház kihasználtsága meghaladta a 90 százalékot, s október végéig ez ki is tart. A vendégek több mint fele német nyelvterületről érkezett és a korábbiaknál többet költött egészségügyi, illetve wellness-szolgáltatásokra, de kevesebbet az éttermekben, illetve belföldi utazásra.