Az augusztus is pocsék volt a boltoknak
Augusztusban folytatódott a kiskereskedelem így már ötödik hónapja tartó visszaesése: a KSH csütörtökön közzétette adatai szerint az utolsó nyári hónapban 739 milliárd – tehát nagyjából napi 23,8 milliárd – forintért vásároltunk országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben. A kiskereskedelmi forgalom 2,4 százalékkal alacsonyabb a tavalyi értéknél. Az idei első nyolc hónapban összesen 5263 milliárd (nagyjából napi 21,5 milliárd) forintot költöttünk vásárlásra, ez 1,4 százalékos forgalomcsökkenést jelent.
Idén csak kétszer, az egyébként csekély forgalmú januárban, valamint márciusban költöttünk a tavalyinál többet a boltokban. Érdekes, hogy a KSH azt is vizsgálja, a 2005-ös kiskereskedelmi teljesítménnyel összevetve most mekkora a boltok forgalma. Ebből az adatsorból az derül ki, hogy idén augusztusban majdnem 9 százalékkal kevesebbet költöttünk vásárlásra: a 2005 augusztusit 100 százalékosnak számítva most 91,7 százalékos, az első nyolc hónapban pedig 92,5 százalékos volt a mutató.
A KSH tájékoztatása szerint a kiskereskedelmi forgalom csökkenésében – hasonlóan az előző hónaphoz – az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak visszaesése játszott meghatározó szerepet. Ugyanakkor folytatódott a csomagküldő és internetes kiskereskedelem dinamikus növekedése.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene – az élelmiszer árak 6,3 százalékos emelkedésével párhuzamosan – augusztusban 1,5 százalékkal mérséklődött, az év első nyolc hónapjában stagnált az előző év azonos időszakához képest. A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene augusztusban 3,5 százalékkal, az első nyolc hónapban 2,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától – olvasható a közleményben.
Augusztusban az üzlettípusok többségében csökkent a forgalom volumene, a legnagyobb mértékű visszaesés (9,3 százalék) a bútor-, műszakicikk-üzletekben jelentkezett. A csökkenés mértéke az átlagost meghaladó volt az iparcikküzletekben (4,8 százalék) is. A forgalom az előző évinél kisebb volumenű volt továbbá a textil-, ruházati és lábbeli (2,6 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- (1,9 százalék), valamint a könyv-, számítástechnika-, egyéb kiskereskedelemben (1 százalék is. Ugyanakkor folytatódott a dinamikus bővülés csomagküldő és internetes kiskereskedelemben (46,6 százalék) – sorolta a KSH.
Folytatódott a benzinkutak értékesítésének csökkenése, méghozzá gyorsuló ütemben: az eladások augusztusban 3,3 százalékkal, az első nyolc hónapban 2,8 százalékkal mérséklődtek.
Az előző hónaphoz mérten – a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint – a kiskereskedelmi forgalom volumene lényegében nem változott. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem értékesítése stagnált, a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 0,6 százalékkal, az üzemanyag-kiskereskedelemé 0,9 százalékkal csökkent.
Az Eurostat október 3-án megjelent sajtóközleménye szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában 2012 augusztusában stagnáltak, míg az eurózóna országaiban 1,3 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Augusztusban az országok nem teljes körére rendelkezésre álló adatok 12 tagállamban bővülést, 10-ben csökkenést mutattak. A jelentősebb országok közül az Egyesült Királyságban 4,5 százalékkal, Franciaországban 0,3 százalékkal nőtt, míg Németországban 0,8 százalékkal visszaesett a kiskereskedelem forgalma.
Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai augusztusban 16,1 százalékkal, az első nyolc hónapban összességében 1 százalékkal maradtak el az előző év azonos időszakától.