További Magyar cikkek
Az Index több tucat cikket írt arról, hogy a MÁV 30+30 elővárosi motorvonat beszerzésére milyen furcsa tendert írt ki, azt milyen furcsán bírálták el, hogy a a svájci Stadler milyen furcsa adatokkal nyert. Beszámoltunk a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) előtt folyó monstre eljárásról. Akárhogy is, a hivatalosan Flirtnek nevezett motorvonatok győzelme véglegesnek tekinthető, noha a szállításukra kötött és aláírt szerződés még nem hatályos. A közbeszerzés elhúzódása miatt ma már biztos, hogy a 2006-os választásokra nem érkezik meg az első magyar Flirt, a dolgok jelenlegi állása szerint arra 2007 elejéig kell várni.
- A vasúti törvény elfogadása
- A MÁV szétválasztása pályavasútra, személyszállító, árufuvarozó és gépészeti társaságra
- Tőkebevonás
- A verseny beindítása
- A MÁV vezetésének megújítása
De hogy mégse kelljen annyit várni, szombattól december 15-ig a fővárosban és Kelet-Dunántúlon haknizik a svájci államvasút egy szerelvénye, amely azonban néhány dologban különbözik a majdani MÁV-os utódjaitól. A motorvonat ródsója azokra a vonalakra terjed ki, ahol az első 30 példány közlekedni fog. Vagyis a Budapestről Tatabányára, Székesfehérvárra és Pusztaszabolcsra vezető 1-es, 30-as és 40-es vonalon. Ebből az is látszik, hogy a MÁV belső bürokráciáján még mindig nem sikerült átverni azt a több MÁV-vezető szóbeli ígéreteként már elhangzott gondolatot, hogy a 6483 lélek lakta Pusztaszabolcs helyett célszerű lenne az onnan 27 kilométerre fekvő, 54335 fős (2000-res adatok) Dunaújvárosig kiterjeszteni az elővárosi forgalom határát. (Dunaújvárosi lobbisták! A gumigyár nem elég, tessék lobbizni!)
A Nyugatiban a sajtónak is bemutatott motorvonatot élőben és szemből megpillantva azonnal egy kedves palackorrú delfin jutott az eszünkbe. Úgyhogy ezennel javaslatot teszünk arra, hogy ez legyen a Flirtök magyar beceneve.
A Stadler motorvonata tényleg pöpec kis jószág, a MÁV vonalain közlekedő járművek zöméhez nem is érdemes hasonlítani. Az esztergomi vonalon járó Siemens-gyártmányú dízel Desirók, azaz Dezsők lesznek egyetlen társaik. (Ha azonban a másik személyszállító magyar vasút, a GYSEV járműveire is kiterjesztjük látókörünket, hamarosan láthatunk még az országban e kategóriába tartozó vonatokat. Az Indóház című vasútbarát magazin értesülései szerint ugyanis Fertőszentmiklós és a burgenlandi Nezsider [Neusiedl am See] között tavasztól azok a Talentek járnak majd, amelyekkel a kanadai-német Bombardier éppen a MÁV-tenderen veszített a svájciakkal szemben.) Egy pillantás a három motorvonatra, és bárki láthatja, milyen most az elővárosi motorvonat-divat.
Ami legelőször föltűnik, az a leglényegtelenebb, a kerekded orr. Jól néz ki. Mindenki eldöntheti, hogy a Talent szemtelen angolnapofája, a Dezső szolidan megbízható pontyfeje vagy a Flirt delfinorra jön be neki. Az utasnak talán eggyel fontosabb, hogy mindhárom motorvonat belseje szép. Gyakorlati szempontból sokkal fontosabb, hogy e járművek mindegyike egyterű, átjárható. Az utasok így egyenletesebben oszlanak el, magyarán távolabb is lehet helyet keresni. Manapság fontos szempontként emlegetik, hogy az egybenyitott utasteret könnyebb átlátni, a vezető, a kalauz, az utastársak vagy a kamera szeme így talán jobban megfékezi a rongálókat.
A svájci Flirt belső elrendezése megnyerte a tetszésünket, alapvetően egymással szembefordított négyes ülések vannak benne, meg elég jelentős, többfunkciós terek, ahol álló utasok vagy biciklik, tolószékek illetve lehajtható üléseken ülő utasok lehetnek. A magyar Delfinek azonban másképp lesznek berendezve, a négyes kvázifülkéken kívül egymás mögött, távolsági buszhoz hasonlóan elhelyezett ülések is lesznek, amelyeket sokan kevésbé szeretnek, pláne, ha a menetirányhoz képest háttal kell ülni.
A változtatások legfontosabb szempontja, hogy több utast lehessen szállítani, a MÁV ugyanis e szerint pontozott, a Flirt versenytársai pedig jobbak voltak ebből a szempontból, különösen a francia Alstom emeletes szerelvénye, amelyet azonban kizártak a versenyből. A nagyobb kapacitást, meg az alacsonyabb árat is szolgálja, hogy a svájci verziónál kevesebb ajtaja lesz a mi Delfinjeinknek. Oldalanként nyolc helyett csak hat. A vonatvégekhez legközelebbi bejáratok maradnak ki, így a vezetőhöz közel ülőknek meglehetősen sokat kell majd botorkálniuk az ajtókig. Ez mondjuk csúcsidőben feltehetően nem lesz túl kellemes foglalatosság, a fővárosi végállomáson, a Déliben pedig sokáig fog tartani, amíg mindenkire sor kerül. A magyar verzióból kimarad az első osztály is, ez ugyancsak több ülőhelyet jelent, mert az elsőosztályú ülések az eredetiben nem kettesével vannak beszerelve, hanem szólóban, laptopasztalkákkal kiegészítve.
Összességében a Stadler adatai szerint a magyar Delfinekben 200 fix és 11 lehajtható ülés lesz, szemben a svájci 161+19-cel. Az állóhelyekre a prospektus 164-et ad meg a MÁV-rendelésnél és 297-et a Bázel környékén közlekedő változatnál, de az előbbi adatot négyzetméterenként három, az utóbbit négy fővel számolták. (Nyomorogjatok csak, szerencsétlen svájciak, még az EU-ba se jutottatok be!) Ha átszámoljuk három fősre az adatot, 223 álló svájci jön ki. Így az eredeti változat 403 főt szállíthat, a magyar Delfin csak 375-öt, de jóval többet ülve.
A tenderen kiemelkedett a versenytársak közül a Flirt azzal, hogy a svájciak adatai szerint 90 százalékban alacsonypadlós. Ezt az adatot ránézésre sehogy sem tudtuk belelátni a svájci vonatba, de biztos a szemünkkel van a baj, mérésre egyelőre nem volt mód. Menet közben is kipróbálva a szerelvényt viszont konstatálhattuk, hogy tényleg elég halkan jár és meglehetősen jól gyorsul. A Flirtök 160 kilométer per órára is képesek, de a Delfineket csak 120-ra vizsgáztatják majd le, mert ilyen vasúti biztosítórendszert építenek majd beléjük, noha Budapest és Tatabánya között elvileg lehetne gyorsabban is menni.
|