Lyuk maradt az adótörvényekben

2007.01.19. 10:36
Lyukas maradt a december végén átírt adótörvény. A munkáltatói adóelszámolást úgy hozták vissza a személyi jövedelemadózásba, hogy arra már nem kötelezik a munkaadót. A törvényben azonban nem írták elő, meddig kell döntenie a cégnek, kiszámolja-e az adót, vagy sem. Ha február 15-ig nem mond semmit a munkaadó, megússza az adminisztrációt, és önadózásra kényszeríti a dolgozóit.

Tavaly decemberig úgy volt, hogy idén a munkáltatók már nem fognak személyi jövedelemadót számolni. Az adótörvény az szja kiszámítására két módszert hagyott: az adóbevallást és az adóhatósági adómegállapítást (adam). Utóbbi esetben a munkaadó köteles az adózó adatait rögzíteni, március 11-ig elküldeni az adóhivatalhoz, és majd az számolja ki az szja-t.

Visszacsinálták, de rosszul

Az év végén aztán egy gyors adómódosítással mégis visszavették a törvénybe a módszert, amellyel évente több mint kétmillió ember szja-ját számítják ki. Ez a munkáltatói adóelszámolás, amit az vehet igénybe, akinek csak a munkaadójától származik jövedelme.

Annyiban enyhítést jelent az új szabályozás a megszokotthoz képest, hogy korábban a cégeknek kötelező volt elkészíteniük az adóelszámolást, ha azt a dolgozó kérte. Most viszont kérés esetén is megtagadhatják ezt – ez a lehetőség vezetett a joghézaghoz. A törvény ugyanis nem írta elő, hogy a munkaadónak milyen határidőig kell nyilatkoznia, megcsinálja-e az adóelszámolást vagy sem.

Várni február 16-ig

Ezzel a joghézaggal a munkáltatók elkerülhetik, hogy dolgozóik adózása miatt bármilyen adminisztrációs terhük legyen. Ha ugyanis nem akarják megcsinálni az adóelszámolást, a dolgozónak legkésőbb február 15-ig jeleznie kell az APEH-nek elküldött nyomtatványon, hogy az adamot választja. Mivel az adam még az adóelszámolásnál is több papírmunkát jelent a munkaadónak, választhatja azt a halogató megoldást, hogy február 15-ig nem mondja meg, csinál-e adóelszámolást, vagy sem, majd másnap bejelenti, hogy nem.

Ebben az esetben már az adamos adatrögzítéssel sem kell bajlódnia, a munkavállaló pedig rákényszerül arra, hogy adóbevallást készítsen. Ami ugyan nem tűnik túl bonyolultnak, ha valakinek csak egy helyről van jövedelme, és abból rendesen vonták az adóelőleget, de adóügyekben járatlan embereknek ez is okozhat fejfájást.

A PM bízik a munkáltatók lelkiismeretében

A pénzügyminisztériumban kérdésünkre megerősítették: valóban kimaradt a határidő a törvényből, ám hozzátették: ezt nem érzik komoly problémának. Szerintük az alkalmazottakért felelős, lelkiismeretes cégvezetők többsége nem fogja a dolgozóit kényelmi okokból adóbevallás elkészítésére kényszeríteni.