Nem lesz ingatlanadó 2010-ig?
Sem ingatlanadó, sem adóreform nem lesz ebben a ciklusban – továbbra is ezt állítják a Világgazdaság által megkérdezett szocialista politikusok. Hozzátették: bár erről még nincs politikai döntés, szünetelnek a koalíciós egyeztetések is, ám Gyurcsány Ferenc szavaiból erre következtettek.
A kormányfő kedd este az MSZP-frakció ülésén, ahol a kabinet egyéves tevékenységéről számolt be, többek között elmondta: a már életbe léptetett adóintézkedések hatását „kivetítették” a ciklus végéig, és arra a következtetésre jutottak, hogy ezek elegendők a konvergenciapályán maradáshoz.
Nem szabnak át
Ez a kijelentés többek szerint azt sugallja, hogy vélhetően mégsem szabják át érdemben az adórendszert. Kékesi Tibor a Világgazdaság megkeresésére hasonló következtetésre jutott, kiegészítve azzal, hogy egy újabb nagy ívű átalakítás vonzatai költségvetési és társadalmi szempontból csak nagy bizonytalansággal becsülhetők meg.
Az ingatlanadó kapcsán a VG információi szerint Gyurcsány Ferenc a szocialista képviselők előtt elismerte – erre a lap már korábban többször rávilágított –, hogy újabb adónemre költségvetési bevételi szempontból nincs szükség. Egyes szocialista politikusok szerint ez is az adórendszer átszabása ellen szól, mivel az ingatlanadó a kisebbik koalíciós párt nyomására összekötődött az egész rendszer módosításával.
Óvatosságra int viszont a helyzet megítélésében, hogy sajtóértesülések szerint a miniszterelnök a frakció előtt bejelenthette volna az ingatlanadó bevezetésének és a kormányzati negyed felépítésének elvetését, ám ezt mégsem tette meg.<>
Engednie kell az MSZP-nek
<> Ráadásul az SZDSZ-ben sem gondolják lefutott meccsnek az adócsatát: a kisebbik kormánypárt szerint június végéig meg kell hozni a politikai döntést. A liberálisoknak vélhetően azonban engedni kell a nagy ívű átszabási elképzelésükből, de célkitűzésük között szerepel a vállalkozók helyzetének javítása, benne az adminisztrációs terhek csökkentése, a működési környezet egyszerűsítése – ezekre mindazonáltal lehet esély.A fentieket ugyanakkor a választásokhoz közeledve felülírhatják a rövid távú politikai érdekek. Erre jó példát szolgáltatott a 2005 végén végső formába öntött, majd a 2006. áprilisi parlamenti választások után érvénytelenített ötéves adóprogram.