Nyomozókkal szövetkeznek az adóellenőrök

2007.07.03. 15:39
Együttműködési megállapodást kötött kedden az adóhivatal kiemelt adózók igazgatósága és a Nemzeti Nyomozó Iroda. A két hatóság együtt hatékonyabban tud harcolni a bűnözés ellen, hangzott el a megállapodás aláírása alkalmából tartott sajtótájékoztatón.

A két szervezet egyaránt országos kiemelt ügyekkel, határon átnyúló adó- és bűnügyekkel foglalkozik, együttműködésük különösen a bűnszövetkezetek anyagi hátterének gyengítése, a pénzmosás megelőzése terén hozhat eredményeket. Ha az NNI olyan jogsértő cselekményt észlel, amely központosított ellenőrzésre adhat okot, jelez az adóhivatalnak, amely az irányítása alá tartozó "rapid" csoportokkal ellenőrzést végeztet.

A rendőrség és az adóhatóság eddig is nyújtott információkat egymásnak, amelyek felhasználásával több ügyben sikert értek el. Az NNI bűnözői csoportokkal szemben mintegy 100 millió forintos megállapításra tett kezdeményezést, s közel száz esetben kezdeményezett vagyonosodási vizsgálatot, amit az APEH folytat le.

A bűncselekmények kétharmada vagyon ellen irányul

Bencze József országos rendőrfőkapitány elmondta: évente 420-430 ezer bűncselekmény válik ismertté, ennek 61-65 százaléka vagyon elleni. A gazdasági bűncselekmények száma ezen belül 2004-ben 16 661, 2005-ben 17 106, 2006-ban 17 862 volt. A gazdasági bűncselekmények elkövetési értéke 2004-ben 35,7 milliárd forintot, 2005-ben 29,9 milliárd forintot, 2006-ban 43,6 milliárd forintot tett ki.

Egy felderítés akkor eredményes, ha az okozott kár minél nagyobb arányban megtérül – hangsúlyozta Bencze József. A szervezett bűnözés elleni fellépéshez pedig a vagyon elvonása lehet a leghatékonyabb eszköz. A rendőrség kiemelt feladatának tekinti, hogy a kárenyhítés aránya növekedjen, ehhez a mostani megállapodás a főkapitány szerint jelentős segítséget nyújthat.

A sikeres együttműködést példázza a kínaiak ügye: a rendőrség tavaly közel kétszáz kínai vállalkozóra hívta fel az adóhatóság figyelmét, akik összesen mintegy 20 milliárd forintot fizettek be készpénzben számlákra, amit továbbutaltak Kínába. Az APEH az ügy kapcsán eddig 2,5 milliárd forint adóhiányt állapított meg. Két tavalyi pénzmosásos adóügyben, amire ugyancsak a rendőrség hívta fel a figyelmét, mintegy 4 milliárd forint adóhiányt állapított meg az adóhatóság.

Egyből jön a feljelentés

Szikora János, az APEH elnöke elmondta: az adóhatóság egyedi mérlegelés alapján, a szándékosság megalapozott gyanúja esetén tesz bűnügyi feljelentést. A több százezres APEH vizsgálathoz képest ezres nagyságrendű a feljelentések száma, ám az adóhatóság olyan ügyekben is közreműködik, amikor a büntetőfeljelentést más tette.

A gyakorlat eddig az volt, hogy megállapították az adóhiányt, és ha szándékos adóelkerülésre gyanakodtak, feljelentést tettek. Mint az APEH elnöke elmondta, a jövőben nem várják meg a megállapítás megszületését, hanem már az adóhiány feltárása során szeretnének együttműködni a társszervekkel.

IT-kereskedőkre csaptak le

Hét olyan ügycsoport van, amelyben a cégek számítástechnikai alkatrészek kereskedelmével foglalkoznak, esetükben 6,5 milliárd forint adókülönbözetet tárt fel az APEH. Négy ügycsoportban cukorkereskedők érintettek, náluk 530 millió forint a megállapítások összege. Huszonöt autókereskedőnél 600 millió forint, 11 takarító cégnél 310 millió forint adóhiányt találtak, kozmetikai készítményeket hálózatban értékesítőknél 1,2 milliárd forint, gépalkatrész-kereskedelemmel foglalkozóknál 350 millió forintnyi adó hiányzott.

A sajtótájékoztatón kiderült: nálunk is börtönbe lehet kerülni adócsalásért. Legalább 8-10 ügyben jelenleg is vannak előzetes letartóztatásban, jellemzően áfacsalás miatt. Eddig 9 év volt a legsúlyosabb büntetés.