Pénz áll a házhoz az APEH-től

2007.12.13. 14:50
Az év utolsó hónapjában a karácsonyi ajándékvásárlás és a szilveszteri buli szervezése mellett nem árt néhány percet szánni a pénzügyeinkre is. Decemberben van még időnk megtenni a szükséges óvintézkedéseket, hogy optimalizáljuk az idei adónkat, és már jövő év első hónapjaiban számlánkon tudhassuk az adó-visszatérítést.

Decemberben rendszerint megnövekszik az egyszeri díjas életbiztosítások és az eseti befizetések száma. Ezen az adószabályok tükrében nem kell csodálkoznunk, hiszen ezek a konstrukciók remek eszközei lehetnek mind a vállalkozásoknak, mind pedig a magánszemélyeknek. Kiváltképpen akkor, ha tisztában vagyunk néhány kritériummal.

Akik igénybe vehetik

Adókedvezmény a legalább 10 éves tartamú, vagy egész életre szóló életbiztosítások esetén vehető igénybe, illetve nyugdíjbiztosításoknál tartamtól függetlenül is, amennyiben a lejárati szolgáltatást nyugdíj-kiegészítő járadék formájában veszi igénybe a biztosított. A személyi jövedelamadó-kedvezmény mértéke a befizetett biztosítási díj után 20% és az előző évben történt befizetéséhez képesti díjnövekmény 10%-a, összesen maximum 100 000 forint (a 100 000 forintos korlátot egyéb kedvezményekkel együtt kell figyelembe venni, úgymint: egyes társadalombiztosítási és magán-nyugdíjpénztári befizetések, tandíj, közcélú adományok).

Jelenleg azok vehetik ezt igénybe, akik 3,4 millió forintnál nem nagyobb bruttó éves jövedelemmel rendelkeznek. Akinek a jövedelme 3,4 millió forintnál több, de 3,9 millió forintnál kevesebb, az igénybe vehető adókedvezmény felső határa csökken a 3,4 millió forint feletti jövedelemrész 20%-ával.

Már januárban elkészíthetjük az szja-bevallásunkat, és mivel az APEH a bevallás beérkezésétől számítva 30 napon belül köteles a visszaigényelt összeget az adózó részére kifizetni, az adó-visszatérítés akár már februárban érvényesíthető.

Optimalizálás

Azonban az egyéni vállalkozóknak február 15-ig, a magánszemélyeknek május 21-ig kell legkésőbb benyújtaniuk a bevallásukat. Tehát legkésőbb június 30-ig visszakaphatjuk a biztosításunk után járó adókedvezményünket.

Hogyan csináljuk?

Oly módon optimalizálhatjuk az életbiztosításunk alapján igénybe vehető adókedvezmény mértékét, hogy olyan befizetést eszközlünk a már meglévő biztosításunkhoz, amellyel igénybe tudjuk venni a maximális adókedvezményt. Ez a unit-linked biztosításoknál rendkívüli befizetések formájában valósulhat meg, amennyiben a már meglévő életbiztosítás tartama 10 évre szól.

Konkrét számok

Példa: egy ügyfél az életbiztosítására befizetett díjak alapján 70 ezer forint adókedvezményt vehet igénybe (mondjuk úgy, hogy tavaly befizetett 312 500 Ft-ot, idén, figyelembe véve egy 8%-os indexálást, 337 500 Ft-ot, tehát ezek alapján igénybe vehet 337 500×20% + (337 500-312 500)×10% = 70 000 Ft-ot), akkor egy 300 000 forintos rendkívüli befizetéssel igénybe veheti a maximális 100 000 forint adókedvezményt (70 000 + 300 000×10% = 100 000).

10 éves biztosítást azonban nem csak az szja-kedvezmény miatt érdemes választani: a hatályos jogszabályok alapján a legalább 10 éves tartamú életbiztosítások lejárati szolgáltatása is mentes a 20%-os kamatadó alól akkor is, ha a szerződést 2006. szeptember 1. után kötötték.

A független, ingyenes pénzügyi tanácsadással, hitel-, befektetés- és biztosításközvetítéssel foglalkozó Portfolio Money az Index.hu tulajdonosának érdekeltségei közé tartozik.