Februártól 4,6 százalékkal drágul az áram

2007.01.26. 16:43
Február 1-jétől átlagosan 4,6 százalékkal drágul a villamosenergia ára – derül ki a gazdasági tárca honlapján szereplő tájékoztatásból. A bojlerek használata csaknem 8 százalékkal drágul. Hiába keménykedett a szaktárca korábban, a villamosenergia-ipari dolgozók továbbra is kedvezményes árat fizetnek, a piacinak ez alig több, mint egyharmada. A szaktárca szerint viszont arról van szó, hogy megvárják a liberalizációt, és rábíznák a kedvezmények odaítélését a versenypiaci szereplőkre.

Február 1-jétől 4,6 százalékkal drágul a villanyáram lakossági tarifája. Ez kilowattóránként 1,68 forintos áremelést jelent – olvasható a gazdasági minisztérium honlapján.

A jövő hónaptól így az általános lakossági tarifa 38,53 forint lesz a mostani 36,85 forint helyett. Évi 1320 kilowattórányi fogyasztásig, az úgynevezett I. tömbben ennél kevesebbet, 37,92 forintot, míg efölött 39,36 forintot kell fizetni (a két tarifa most 36,24 és 37,68 forint).

Az átlagost meghaladó mértékben drágul az úgynevezett vezérelt áramellátás. A bojlerek és villanykályhák fogyasztása ezentúl kilowattóránként 22,92 forintba kerül a korábbi 21,24 forint helyett. Ez szintén 1,68 forintos, ám arányaiban 7,9 százalékos áremelést jelent.


Kattintson a nagyításhoz!

A villamosenergia-iparban dolgozók korábbi sztrájkfenyegetése és tárgyalásai sikeresek voltak. A villanyosok még figyelmeztető sztrájkot is hirdettek azt követően, hogy a gazdasági tárca kilátásba helyezte: nem kapnak továbbra is kedvezményeket az áramárból. A rendelet szerint nekik mindössze 72 fillérrel drágul az áram kilowattóránkénti ára, ami így az edigi 13,8 forint helyett 14,52 forint lesz.

A minisztérium visszatáncolása azért is meglepő, mert azzal érveltek: jelenleg évente mintegy 10 milliárd, azaz naponta 26 millió forintjukba kerül a nem kivételezett lakossági fogyasztói körbe tartozóknak az alkalmazotti tarifa fenntartása. A minisztériumot láthatóan most már nem érdekli a napi 26 millió, pedig az ágazat egészének figyelmeztető sztrájkja esetén sem kapcsolnák le a villamos áramot a lakosságnál.

A GKM egyik illetékese szerint viszont a minisztérium nem visszakozott, hanem eredeti álláspontjához tartotta magát. Vagyis júliustól szüntetnék meg a dolgozók kedvezményét, ami egybeesne az árampiaci liberalizációval. A tárca azonban nem ellenzi a kedvezmények fenntartását, hiszen szerintük ezeket a juttatásokat a liberalizált, versenypiacon működő cégeknek kell majd kigazdálkodniuk, ha fenn akarják tartani azokat továbbra is.