Minden harmadik magyar munkavállaló meg van győződve róla, hogy a munkája károsan befolyásolja az egészségét - derül ki a Kelly Services nemzetközi munkaerő-közvetítő és -kölcsönző cég által készített felmérésből.
A magyarok több mint egyharmada volt betegség miatt szabadságon az elmúlt évben. A dolgozók 70 százaléka véli nálunk úgy, a munkaadó feladata lenne, hogy alkalmazottai munkahelyi egészségéről és megfelelő kondíciójáról gondoskodjon.
A világ számos táján okoz egyébként a munkahelyi zaklatás, illetve megfélemlítés (bullying), valamint az elismerés hiánya egészségi problémákat, stresszt és álmatlanságot.
Nemzetközi összehasonlításban Japán szerepelt a legrosszabbul: a felmérés eredményei szerint a munkához kötődő egészségi problémák aránya itt a legmagasabb. A sorban ezután Kanada, Ukrajna, majd Finnország következik. A vizsgált 33 ország közül holtversenyben az ötödik legrosszabb helyet foglalja el Magyarország és Hongkong.
Miközben nagy arányban panaszolják a munkaadók betegséghez való rossz hozzáállását, a betegszabadság kérdésében a dolgozók sem mindig teljesen őszinték. Mintegy 16 százalékuk ismerte el, hogy vett már ki betegszabadságot olyankor is, amikor igazából nem volt beteg. Csak a válaszadók 56 százaléka számolt be egyébként arról, hogy lehetősége van fizetett betegszabadságot kivenni.
Jónás Anikó, a Kelly Services ügyvezető igazgatója szerint a felmérés egyik tanulsága lehet, hogy azok a szervezetek, amelyek egészségügyi és fitneszjuttatásokat is biztosítanak dolgozóik számára, jelentős eredményeket érhetnek el a termelékenység és a motiváltság javítása terén.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)