Vizsgálja az EU a lex Molt

2007.09.26. 16:36
Jogi útra terelődhet a Molért folyó küzdelem egy része. Miközben Brüsszel már vizsgálódik, a befektetői érdekek nem megfelelő képviselete miatt akár jogi következményekkel is szembesülhet a Mol vezetése, ha továbbra sem ad megfelelő magyarázatot az ajánlat merev elutasítására. Közben az OMV szerdán elkezdte a londoni Mol-részvényesek meggyőzését.

A belső piacokért felelős biztos hivatala szoros figyelemmel kíséri az OMV-Mol csatát a tekintetben, hogy a magyar intézkedések nem ütköznek-e a tőke szabad áramlásának uniós elvével – jelentette be Brüsszelben a biztos szóvivője, Oliver Drewes. A kommentárok emlékeztetnek: parlament előtt fekszik az a törvénytervezet, amely bonyolultabbá tenné a stratégiai cégek felvásárlását, miközben a bizottság célja éppen az, hogy az EU-ban lebontsa az ilyen típusú korlátokat.

A Financial Times ma délután megjelent értékelése szerint Magyarország fellkészült arra, hogy szembekerül az EU-val a Mol védelme miatt, ám az újság úgy véli: Budapest valószínűleg elbukik azon brüsszeli mércék szerint, melyek visszaszorítanál a protekcionizmust.

Az igazságügyi tárca korábban úgy nyilatkozott, nem lát uniós jogot sértő pontokat a lex Molban. Ugyanakkor tőkepiaci szakértők már korábban jelezték: a jogszabály összességében olyan hatással járhat, amely a nemzetközi befektetők érdeklődését elfordítja a magyar cégek felől, mert Európában szokatlan mértékben nehezítené meg a felvásárlást, illetve a többségi tulajdon ellenére a tényleges irányítás átvételét.

A magyar kormány, amely júniusban még egyértelműen barátságtalan lépésnek, ellenséges felvásárlásnak minősítette az OMV akcióját, tegnap már úgy nyilatkozott: hajlandó tárgyalni a Brüsszellel fenyegetőző osztrák cég vezetésével, amennyiben ilyen megkeresés érkezik. A Mol továbbra is határozottan elutasította nemcsak az elméleti ajánlatot, a tárgyalások lehetőségét is. Ezzel kapcsolatban a Concorde Értékpapír Zrt. mai értékelése rámutat: a Mol-menedzsment nem indokolta meg kellően a 32 ezer forintos részvényenkénti árra adott merev reakcióját. Márpedig ha ezt továbbra is elmulasztja, akár jogi következményekkel is szembesülhet, amennyiben egy részvényes úgy gondolja, hogy a vezetés nem a legmesszemenőbben körültekintően járt el a részvényes érdekének képviseletében.

Az osztrák OMV vezetése szerdán tárgyalásokat kezdett Londonban a Mol részvényeseivel – írta az MTI. Thomas Huemer, az OMV szóvivője megerősítette, hogy Wolfgang Ruttenstorfer, az osztrák olaj- és gázipari konszern vezérigazgatója, valamint David Davies pénzügyi igazgató "a következő napokban ismét road-shown" vesz részt, ahogy azt a vezérigazgató az Indexnek adott interjújában már korábban is jelezte. Mint mondta, Ruttenstorfer fogalmazott, szerinte az OMV-Mol vita helyett most a Mol-vezetés és a Mol-részvényesek közötti kérdések kerülnek előtérbe.

Az MTI által megkérdezett magyarországi székhelyű nagy Mol-részvényesek tranzakciós ügyekben illetékes vezetői nem kaptak meghívást a londoni megbeszélésre, amelyről szerda délutánig semmilyen információ sem szivárgott ki.