Bokros szerint helytelen a magyar gazdaságpolitika
Strukturális reformok kellenek
Végeredményben helytelen az egész magyar gazdaságpolitika, mert nem ösztönzi az export- és befektetésorientált növekedést. Ez ugyanis az egyetlen módja a hazai össztermék növelésének az állam pénzügyi egyensúlyának megsértése nélkül.
A volt pénzügyminiszter szerint a jelenlegi helyzetben többre és egyben kevesebbre van szükség, mint az egykori Bokros-csomag idején. Többre azért, mert most nem hagyományos stabilizációról van szó. Ma a stabilizáció nem érhető el strukturális reformok nélkül. Ez a legfőbb különbség 1995-höz képest, amikor államcsőd fenyegetett, és sürgős stabilizációs intézkedésekre volt szükség, miközben az akkori kormány nem volt abban a helyzetben, hogy strukturális reformokat vezessen be.
Csökkenteni kell az adókat
Most csökkenteni kell az adókat, legalább úgy, ahogyan ezt Szlovákiában tették, és el kell érni, hogy a szociális kiadások valóban teljesen indokoltak legyenek. Drasztikusan redukálni kell a közepes jövedelmű emberek támogatását. Mindezek eredményeként az ország visszanyeri versenyképességét, növekednek a beruházások, és magas gazdasági növekedés indul meg. A mostani teendők ennyivel "többek" a Bokros-csomagnál, de egyúttal "kevesebbek" is, mert ma nincs szó államcsődről - hangsúlyozta Bokros.
Magyarországon a vállalkozók 16 százalékos adót fizetnek, a beruházók pedig elkerülik ezt az országot. Magasak a munka járulékos költségei és a bérekre kivetett adók, de a társadalombiztosítási befizetések is. És nem látni, hogy a helyzet javulna, mert semmilyen reformra nem készülnek ebben az ágazatban. Szlovákia viszont ezeket a reformokat elkezdte, és minden jel szerint ez az ország a közeljövőben megőrzi az egyensúlyt. És a befektetők éppen most hozzák meg azokat a döntéseket, melyek jótékony hatása a gazdaságra évtizedeken keresztül érezhető lesz - nyomatékosította a lengyel lapnak adott interjúban Bokros Lajos.