A levelet - melyet neves borászok és nagyüzemi termelők is aláírtak, a 22 magyar borvidékből 16-ot képviselve - az OBI-nak, az intézetet felügyelő agrártárcának és a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának is elküldték. Az aláírók egyelőre nem kívánják nyilvánosságra hozni nevüket.
Csak engedélyeznek, nem ellenőriznek
Az OBI csak kiadja az engedélyeket, de ezt követően már nem ellenőrzi, hogy az adott engedély alapján forgalomba hozott termék megegyezik-e a mintával - mondja Dula Bence. Nem az ellenőrzés fokozását várjuk, hanem heti minimum 70 termék bevizsgálását. Az eredményeket, az engedélytől eltérő minőségü termelők nevét hozzák nyilvánosságra, boraikat azonnal vonják ki a forgalomból - ismertette kérésüket Dula Bence. A borászok 30 napos határidőt szabtak, így amennyiben az OBI az augusztus 18-ig nem publikálja az első vizsgálatok eredményét, Brüsszelhez fordulnak. Az uniós boriroda vizsgálhatja magyar ellenőrzési gyakorlatot.
Az OBI utasítást vár
Nem igaz, hogy az OBI nem végez utólagos ellenőrzéseket - jelentette ki az Indexnek Szőke János, az intézet igazgatóhelyettese. A vizsgálatok gyakoriságával és eredményével kapcsolatos számokat azonban nem tudott elárulni, a borászok követelésével kapcsolatban pedig annyit közölt, hogy a minisztériumtól várnak utasítást, és az abban foglaltak szerint fognak eljárni.
A termelők igényét nem vitatjuk, ugyanakkor heti hetven tétel ellenőrzésére sajnos az OBI-nak sem anyagi, sem humán kapacitása nincsen - mondta az Indexnek Dékány András, az FVM szóvivője, emlékeztetve, hogy a szervezet évente mintegy 16 ezer forgalombahozatali engedélyt ad ki. A tárca szerint ugyanakkor éppen a termelők által is megkeresett szervezetekkel együttműködve hatékonyabbá tehető az ellenőrzés, ha például az egyes hegyközségek maguk vesznek és szállítanak mintát az OBI-nak.