További Magyar cikkek
A felmérés szerint a jelenleg értékesítés alatt álló – ebben a kategóriában az előző években átadott vagy a még átadás előtt álló projektek is szerepelnek – 4 lakásosnál nagyobb budapesti újlakás-projektek 35 százaléka kereskedelmi vagy szolgáltató egységet is tartalmaz.
Az említett kiegészítő funkciók leggyakrabban a beköltözők igényeit hivatottak kiszolgálni: élelmiszerbolt nyílik a földszinten a napi fogyasztás kielégítésére, kávézó, ahol a lakók elfogyaszthatják a reggelijüket. A lakóparkokban egyre gyakoribb, hogy a lakások mellett fitnessterem, wellnessközpont és/vagy úszómedence is létesül, ezzel a fejlesztő emeli a lakások komfortfokozatát, presztízsét, és persze árát.
Otthon elintézhetők a napi teendők
Az utóbbi időben a városrésznyi méretű, a lakó mellett hangsúlyosan más funkciókat is magába foglaló projektek kezdték el uralni a fővárosi piacot. Mint a nagy projektek általában, ezek is határozott imázzsal, könnyen meghatározható célcsoport számára épülnek, ahol a különböző funkciók erősítik egymást. A város a városban azt sugallja, nem kell elhagyni az otthonunkat ahhoz, hogy elintézzük a napi teendőinket, de elfelejthetjük a budapesti csúcsforgalommal járó tömeget, stresszt is.
A nagy méretű, vegyes funkciókkal rendelkező projektek egyrészt olyan városrészekben nyújtanak magasabb színvonalú életlehetőséget, ahol egyébként a környezet jelenleg ezt még nem tenné lehetővé. Ebben az esetben a funkciók egymásra is előnyös hatással lehetnek, hiszen a lakók állandó vevőréteget jelenthetnek a kereskedelmi és szolgáltató létesítmények számára, illetve az irodai dolgozók potenciális vevőjelöltek lehetnek a projekt lakásaira.
A nyerő stratégia
Az egyik legnagyobb, egész városrészt átformáló projekt a Corvin Sétány, a József körút-Práter utca-Szigony utca-Üllői út által határolt, eredetileg igen alacsony presztízsű, több mint 22 hektáros területen. A Futureál Csoport beruházásában körülbelül háromezer lakásos lakóépületet, 47 ezer négyzetméteren vendéglátó-ipari egységeket és boltokat, további 150 ezer négyzetméteren irodákat, kulturális, tudományos és oktatási egységeket, valamint sportközpontot terveznek. A stratégia sikeresnek mondható az eddigi eladási és bérbe adási statisztikák alapján, hiszen a területen eddig kínált 3 épület 750 lakása többségében az átadás előtt elkelt.
A beruházók tervei szerint a Duna Cityben megépülhetnek Budapest első felhőkarcolói, illetve emellett a 32,5 hektáron 158 000 négyzetméter iroda, 239 000 négyzetméter lakás és 65 000 négyzetméter kereskedelmi terület, hotel, fürdő és konferenciaközpont kap helyet. Az egykori Nagyvásártelep helyén tervezett projekt a Millenniumi Városrész déli folytatásaként újabb barna mezős területen hajt majd végre funkciócserét. A fejlesztő a tervek szerint dunai panorámás luxus-, loft- és középkategóriájú lakásokat kínál.
Lakások dél felé
A CEU-Reality Group 2008 tavaszára tervezi a Károlyi István Városközpont első ütemének átadását Újpesten. Az egykori iparterületen létesülő projekt részben a IV. kerületi városközponthoz, részben a XIII. kerületi Duna-parti megújuló területekhez kapcsolódik. Az első fázisban négy lakótömb készül 300 lakással (33-135 négyzetméter), a tervek szerint különlegesen jó hő- és hangszigeteléssel, csak délkeleti és délnyugati tájolású lakásokkal.
A vegyes funkciójú fejlesztések másik típusa a már magas presztízzsel rendelkező városrészben próbálja a lehetőségeket kihasználni, és magasra pozícionált lakásokat értékesíteni. Ilyen például a nemrég lebontott Budai Skála helyén épülő Simplon Kert. Az ING Ingatlanfejlesztő beruházása 85 lakást tartalmaz, amit szórakoztató, iroda- és kereskedelmi funkciók egészítenek ki. A tömb átadása 2009 utolsó negyedévére várható. Nem méretük vagy városszerkezeti hatásuk, hanem kiemelt elhelyezkedésük miatt lehet itt megemlíteni a belvárosi szövetbe ágyazott magas presztízsű projekteket is (Gozsdu Udvar, Palazzo Dorottya, New York Residence).