Mintegy 20 százalékkal visszaesett az épülő új lakások száma Budapesten a harmadik negyedévben – derül ki a Budapesti Lakásprojekt Adatbázis legújabb elemzéséből. Idén 239 olyan fővárosi beruházást vettek fel az adatbázisba, ahol legalább négy, a 239 helyen összesen több mint 22 ezer lakás épül.
A több mint 22 ezer lakásból 17 490-et már átadtak, további 4668 jelenleg épül vagy tervezik a megépítését. Ez utóbi érték marad el drasztikusan az év elejitől: akkor még 6419 épülő vagy tervezett lakás szerepelt az adatbázisban.
Az épülő újlakások száma leginkább a pesti oldalon, a külső kertvárosi kerületekben (XV., XVI., XVII. és XVIII.), továbbá a Terézvárosban és a Belvárosban esett vissza. A hagyományosan sok projekttel rendelkező XI. kerületben, Angyalföldön és Ferencvárosban stagnált az építési kedv.
A már elkészült lakások közül 3852 nem talált eddig gazdára, ami az összes ilyen otthon 22 százaléka. Ezek mellett a ténylegesen üresen álló ingatlanok mellett még nincs gazdája 1951 épülő vagy csak a tervezőasztalon szereplő lakásnak, ami 42 százalékos kihasználatlansági rátát jelent. Összesen az elkészült, épülő vagy tervezett lakások 26 százalékának nincs még gazdája, ami némi javulást jelent az év eleji 37 százalékos mutatóhoz képest.
Arányaiban a legtöbb eladó lakás a XII. kerületben található, de ez az alacsony darabszámmal is magyarázhat: 33 ingatlanból még 20 vár új tulajdonosra, vagyis 61 százalékos az eladatlanság. A XX. kerületben a teljes kínálat 46, az I. és a XI. kerületben 40 százaléka vár értékesítésre.
A nagy piaccal rendelkező kerületek, mint a VIII., IX., XIII., XIV. az eladási arányokat tekintve a középmezőnyhöz tartoznak, 20, 21, 27 és 20 százalékos rátával. A kertvárosi piaci szegmens értékesítettségi képét némileg torzíthatja, hogy ott a kis lakásszámú projektek száma jelentős, míg a vizsgálat csak a négylakásosnál nagyobb projekteket érinti.
A Budapesti Lakásprojekt Adatbázis szakértőinek előrejelzése szerint a jelenlegi pénzügyi válság hatására beszűkülő hitelfelvételi lehetőségek csökkenteni fogják az egyébként is csökkenő keresletet. Az újlakás vásárlók egyre inkább a már átadott lakások felé fognak orientálódni, mely az eladatlan állomány csökkenését jelenti. Ezzel egyidőben azonban a fejlesztési kedv is csökkenni fog, mely 2009-ben fogja igazán éreztetni hatását és csökkenteni a kínálatot.