Kisebb lesz az adósságunk, mint korábban gondolták

2007.09.27. 14:47
Holnap terjeszti be a kormány a parlamentnek a 2008-as költségvetési törvényjavaslatot, amelyről tucatnyi fontos információ jelent meg az Indexen, tegnap pedig Veres János pénzügyminiszter is beszélt a kabinet által jóváhagyott javaslatról. Érdemes rövid összevetést végezni a 2008-ra vonatkozó akkori tervek és a most benyújtandó büdzsében szereplő prognózisok között.

Tavaly év vége felé még komoly bizonytalanság volt a 2007-re vonatkozó államháztartási hiánylefaragás teljesíthetősége kapcsán, így a 2008-ra vonatkozó tervek akkor még inkább csak vágyaknak tűnhettek. Időközben azonban a 2007-es hiányterv (6,8 százalék a GDP arányában) teljesíthetőségének esélye jelentősen nőtt, sőt jócskán alul is lövi a kormány a célt.

Ez javította hazánk fiskális politikai hitelességét, így a korábban igen konzervatívan tervezett kamatkiadások alullövésének lehetősége is emelkedett.

Elsősorban utóbbira (illetve a korábban tervezettnél gyorsabb gazdasági növekedésre) hivatkozva mérsékelte 4,3-ról 4,1 százalékra a jövő évi büdzséhiány tervét a Pénzügyminisztérium, bár érdemes megjegyezni, hogy a hiánycél lejjebb hozása az elsődleges egyenleg szintjén (vagyis a kamatkiadásokat leszámítva) is jelentkezik.

Az idei várhatóan legfeljebb 6,4 százalékos eredményszemléletű hiány 4,1 százalékra csökkentése első ránézésre továbbra is intenzív hiánylefaragást sejtet. Ám ez csak a látszat, mivel ennek jó része egyszeri kiadási tételek kiesése miatt automatikusan megvalósul. Örvendetes, hogy a tegnapi jelzés szerint a kormány enyhe elsődleges (kamatterhek nélküli) államháztartási többletet tervez, amelyre utoljára az ezredfordulón volt példa.

Kattintson a nagyításhoz!

Ha mégis gondok akadnának a deficitcél tarthatósága terén, segítséget (illetve fegyelmező erőt) jelenthet, hogy a kormány az idei évi 220 milliárd forint után (a tervezett GDP 0,9 százaléka) az egyébként is alacsonyabb jövő évi deficitet nagyobb, legalább 365 milliárd forintos összes tartalék mellett tervezte. Ez a PM által megadott nominális GDP-prognózis (27 740 milliárd forint) alapján 1,3 százaléknyi tartalékot tesz ki, melyet négy jogcímen épített be a büdzsébe.

A korábbi borús kilátások jelentős változását tükrözi a PM bruttó államadósság alakulására tavaly decemberben és most adott prognózisa (a GDP arányában) közötti nagy különbség: szűk egy éve mintegy 5 százalékponttal magasabb adósságrátát mondott idénre és jövőre, mint most.

Az összeállításból kiderül többek között az is, hogy egy éve jóval kisebb reálbér-csökkenésre számított idénre a tárca, mint most, viszont a jövő évi reálbérnövekedés üteme érdemben nem változott. Az inflációs és bérkilátások bizonytalansága miatt azonban nem biztos, hogy jövőre az előrejelzés pontos lesz. A javuló reálbér-helyzet miatt a tárca jövőre enyhe lakossági fogyasztásnövekedésre számít most, míg szűk egy éve annak stagnálásával kalkulált.