További Magyar cikkek
Minden papírt vesznek
A kereskedő vásárlási kedve minden részvényre kiterjed. A legnagyobb forgalmú papírok közül a Mol félóra alatt 1,21 százalékot emelkedett, árfolyama 18 825 forint lett. Az MTelekom 0,78 százalékkal 910 forintra, az OTP 0,65 százalékkal 7460 forintra, a Richter 0,66 százalékkal 31 200 forintra is drágult a kereskedés első harminc percében. A kisebb forgalmú papírok közül a Humet 4 százalékkal, a Fotex 1,83 százalékkal erősödött kora délelőtt.
Dacból is vásárolnak
Deák Balázs, a CIB elemzője szerint ugyanakkor nincs jele piacon korrekciónak, a szakértő szerint amióta 19 ezer pont fölé emelkedett az index, számítani lehetett arra, hogy a 20 ezer pontos határt is átlépi a tőzsde. A befektetők szerinte már csak dacból is vásárolnak, és bár az ilyen ütemű növekedésben jelentős szerepe van a pszichés tényezőknek, hangsúlyozni kell, hogy a hazai papírokat korábban sok elemző alulértékeltnek mondta.
Deák Balázs szerint a mostani növekedésben több más tényező mellett ez utóbbi körülmény, azaz az is szerepet játszott, hogy az uniós csatlakozást követően másképpen néznek a külföldi befektetők a hazai nagy vállalatokra. Ugyanakkor a meghatározó papírok működési környezete is kedvező: a Mol-nak kedvez a magas olajár (a rugalmatlan fogyasztás miatt kereslet visszaesésről érdemben nem lehet beszélni), a Richter és az Egis az orosz piacon a korábban vártnál kedvezőbb helyzetben van, a kamatcsökkentéssel egyre vonzóbbak a jelentős, 7-10 százalék osztalékot fizető papírok, mint a Magyar Telekom és az áramszolgáltatók.
Ömlik a tőke
A növekedés egyik legfontosabb alapja azonban a régiót elárasztó tőke, mely egyelőre nem is látszik megtorpanni: az elmúlt években elképzelhetetlen volt a nyári, uborkaszezont jellemző időszakban a mostani, napi 10-12 milliárd forintos forgalom fele is, jellemzőbb volt az öt milliárd forint alatti napi kereskedés.
A tőkebeáramlásból eddig a magyar tőzsde jött ki a legjobban: mint a fenti, a CIB-től kapott táblázatból is látszik, a világ vezető, de elsősorban a régió tőzsdéi közül is eddig magasan a magyar index emelkedett a legnagyobb mértékben. A különbség ráadásul jelentős, régióban a második cseh index csak 20 százalékkal, míg a BUX 35 százalékkal lett magasabb az év eleje óta.
Mi lesz, ha jön a zuhanás?
Bár a korrekció jele egyelőre nem látszik, éppen a növekedésben is szerepet játszó pszichés piaci folyamatok miatt számítani kell arra, hogy akár egy a régiót vagy Magyarországot érintő kedvezőtlen, vagy éppen egy a nyugati piacokat érintő kedvező hírre megkezdődhet a tőke kivonása és a profitrealizálás. Azt azonban egyelőre nem lehet megmondani, meddig is eshet a BUX: a technikai elemzés elvégzéséhez ugyanis azt kéne látni, mi lesz az a csúcs, ahol megáll az index.
Most egyelőre egy 15 700 pont körüli értéket lehet szélső értékként megjelölni: ez volt az a támpont, amelyet májusban, az igazi bikát megelőző időszakban számoltak. Deák Balázs ugyanakkor hangsúlyozta: egy 2000 pontos, tehát tíz százalékos, azaz objektíve jelentős zuhanás is csak azt jelentené pillanatnyilag, hogy az index a márciusi csúcs után legkorábban év végére várt értékére esik vissza, és több mint 3000 pontos pluszban lenne az évkezdő, 15 ezer pont alatti értékhez képest.