További Magyar cikkek
Optimisták az általunk megkérdezett alapkezelők a BUX index rövid és hosszabb távú elmozdulását illetően egyaránt. A 21 válaszadó elsöprő többsége valószínűsít 5% feletti emelkedést az index értékében a következő három hónapos időtávon. Ezen várakozásoknál már csak a 12 havi kitekintések optimistábbak, ezen időtávon ugyanis a profik 62%-a vár 15%-os száguldást a BUX index október végi 13,506 pontos értékéről.
A profi befektetők hangsúlyeltolódása a nagy emelkedés irányába a múlt hónaphoz képest szembetűnőnek nevezhető. Mi több, a havi rendszerességű felmérés 2004. márciusi indulása óta nem fordult elő, hogy ilyen nagy százalékban a 15%-os emelkedés mellett voksoltak volna hosszú távon az alapkezelők, bár az elmúl hónapban tapasztalthoz hasonló esés sem mutatkozott ezidő alatt.
Az optimizmus talán nem is annyira meglepő. A BUX index a világ részvénypiacain úrrá lett pánikhangulat hatására októberben 28%-kal zuhant, ráadásul piacunkat még a gyenge makrostabilitás miatt is kárhoztatták a befektetők. Az IMF segítség megérkeztével a relatív alulteljesítés a régió többi piacához képest már megszűnt, és a globális hangulat javulásával meg is indult a visszakorrekció.
Annak ellenére, hogy a világon jelenleg a recessziós félelmek mellett a vállalati profitkilátásokkal kapcsolatos aggodalmak is megjelentek, az alapkezelők az október végi szintekről már nagy emelkedést valószínűsítenek. Többségük szerint tehát a pánikszerű zuhanások idejének már vége szakadhatott.
A legkedveltebb részvények sorában a Mol nagyot előzőtt október hónapban. Míg az olajpapírok egy hónapja csupán 6 szavazatot tudtak bezsebelni, ezt mostanra megduplázták. A profik közül tehát többen is vannak, akik az olajpapírokban látják a piaci feltámadás meglovaglásának egyik legjobb lehetőségét.
Az OTP is tudott eggyel több alapkezelői említést szerezni, bár a 9 szavazat nem volt elég az első helyre. A bankpapírok a hitelpiaci válság negatív hatásai, illetve a hazai makrogazdasági problémák miatt nagy nyomás alatt álltak az elmúlt időszakban, melyet követően nem lehetne azt mondani, hogy ráugrottak a profik a papírokra. Ezzel szemben a Richter -nél már szebb a kép, kettővel több említést kaptak a gyógyszerrészvények, melyek a nagy esések idején a legdefenzívebb részvények voltak a hazai parketten. A hamarosan jelentő Magyar Telekom -ban az egy hónappal ezelőtti állapothoz képest nem látnak többen fantáziát.
Mégsem indult meg a tömeges részvény felülsúlyozás!
Az elkövetkező időszak árfolyam teljesítményeit illetően nagyon optimista alapkezelői vélemények nem tükröződnek vissza kristály tisztán a részvények saját benchmarkhoz viszonyított súlyának alakulásában: a legtöbben piaci súlyon tartják a részvényeket és csökkent a felülsúlyozók aránya. Azt is látni kell persze, hogy a részvényeket alulsúlyozók aránya alacsony, 15 százalékos szintre sülyedt.