Tízszázalékos zuhanással nyitott a tőzsde

2008.10.27. 11:59
Az ázsiai tőzsdék jelentős mínusszal zártak hétfőn reggel, és a múlt hét utolsó napjaiban nálunk két munkaszüneti nappal átvészelt eséshullám Európában is folytatódik: a tízszázalékos eséssel a BUX ugyan a legtöbbet vesztő index, de ez elsősorban annak köszönhető, hogy be kell hozni a többi tőzsdén a múlt hét végén lezajlott esést. A részvények alulértékeltek, mindent megérné vásárolni, de a befektetők pánikolnak, és persze hitelhez is nehezebben jutnak.

Hatalmas zuhanással kezdte a hetet három vezető részvény a Budapesti Értéktőzsdén, így természetesen a BUX is a mélyben kezdte kereskedést. Az OTP-, a Mol- és a Richter-részvények nyitáskor 10 százaléknál is nagyobb eséssel indították a napot, ezért a szabályok értelmében néhány percre fel is függesztették a kereskedésüket. (Az OTP 2390 forintnál, mínusz 11,4 százalékban nyitott.) Más részvényeknél is szüneteltetni kellett a kereskedést, például a TVK vagy a Humet jutott erre a sorsra.

A BUX mindezek miatt hajszál híján 9 százalékos mínuszban nyitott.

A néhány perces kereskedési szünet sem segített a fent említett papírokon, a kereskedés újraindítása után is folytatták az esést, igaz, most már csak néhány százalékponttal tettek rá a nyitáskori negatív teljesítményükre. A Mol egy pillanatra a megengedett legnagyobb napi mínuszát is elérte (a szabályok szerint a részvény egy nap nem mozdulhat 15 százaléknál nagyobbat a megelőző napi záróértékéhez képest - a szerk.), az olajtársaság papírjaiért 8160 forintot adtak. (Háromnegyed tíz után nem sokkal 14 százalékos mínusz körül táncol az ár.) A zuhanásban több tényező is szerepet játszik: a globális részvénypiaci hangulat továbbra is igen kedvezőtlen; a magyar makrogazdasági kockázat továbbra is jelentős; az olajárak esése nem áll meg; a Mol eladósodottsága relatív magas - világítja meg a Portfolio.hu. A Mol azonban nem az egyetlen olajcég amit adnak a befektetők, az egész szektor megítélése nagyon rossz, a hangulati elem negatív.

A BUX fél tíz után nem sokkal 10 százalékos mínuszt mutatott. Fél tizenegy előtt már az Egis és a Rába részvények esése is meghaladta a tíz százalékot.

Európa is zuhan

Nemcsak a magyar börze úszik vörösben, a nyugat-európai tőzsdék is folytatják a csütörtöki és pénteki nagy zuhanásukat. A német és a brit tőzsdeindex például 4-5 százalékos esést szenvedett el. A lengyel mutató 5 feletti, a cseh 8 százalék feletti mínuszban van. Ez nem meglepő annak fényében, hogy a japán tőzsdemutató ma 26 éves mélypontjára esett, az amerikai piacok mai mozgását előrejelző határidős indexek hatalmas esést vizionálnak.

Nem látszik az alja

A régiós tőzsdék is esnek, igaz kisebb mértékben mint a magyar, de ez alapvetően annak köszönhető, hogy Budapest zárva tartott a múlt hét utolsó két napján, köztük a fekete pénteken: most be kell hozni a csütörtök-pénteki zárva tartást – mondta az Indexnek Sarkadi Szabó Kornél. A Cashline vezető elemzője szerint jelenleg nem lehet megmondani, hol van a tőzsdei esés alja: minden vállalat alulértékeltté vált, tehát jó befektetési lehetőséget jelentene, de a nemzetközi hangulat egyelőre továbbra is pánikszerű, ami eladásokat indukál. Ezen nem segítettek egyelőre a nemzetközi kamatcsökkentések sem.

A magyar tőzsde mozgását is a nemzetközi hangulat határozza meg, az esések mögött már jelentős részben pszichológiai okok állnak. Emiatt lehet akár gyors fordulatra is számítani, ám kérdés, mi az, ami a befektetői hangulatot képes jelentősen a pozítiv irányba befolyásolni. Ilyen lehet például akár egy Obama-győzelem az amerikai elnökválasztáson, persze az ottani eredményre még két hetet várni kell.