További Magyar cikkek
A törökbálinti Cora három részlegénél, a húsrészlegnél, a sajtdarabolónál és a pékségnél talált gondokat a Pest Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hivatal. Az érintett részlegeket a hivatal bezáratta. Virsinger György főállatorvos az Indexnek elmondta, mind a három részlegre jellemző volt a nagyfokú rendezetlenség, zsúfoltság, takarítatlanság, a berendezési tárgyak amortizáltsága, a rozsdásodás. A húsrészlegnél nem higiénikusan tárolták az eszközöket, koszosak voltak az eszközök, nem működött a mosogatógép, és nem használták a mosogatási utasításban foglaltakat - pedig ez alapfeltétel. Az eszközfertőtlenítők sem működtek, ráadásul egész nap nem is tudták működőképessé tenni azokat. A mosogatók korábbi eldugulását pedig úgy orvosolták, hogy szétszedték a mosogatókat, a szennyvizet kiengedték a padlóra, és a víz az összefolyón keresztül távozott a helységből. Ezenkívül penészesek voltak az oldalfalak, sok helyen hiányzott a csempe.
A halrészlegnél és a csemegepultnál nem vezettek nyilvántartást a termékek fogyaszthatósági idejéről. Ha egy pultos felvág egy rúd párizsit, vezetni kell, melyik nap kezdte meg a szeletelést. Ettől függ ugyanis, meddig árusítható - magyarázta Virsinger György. A lédig áruknál azt tapasztalták, hogy egy ládában összeöntötték a termékeket, és szintén semmilyen jelzés nem volt arról, hogy az meddig fogyasztható.
Szennyezett tojások
A tojások között nagyon sok szennyezettet találtak. Forgalmazótól függően a tojások 27-76 százaléka volt szennyezett, vagyis egy tízes csomagban 3-8 szennyezettet találtak a vevők. Alapvetően ugyan a beszállítók dolga lenne a tisztítás, de amikor már ilyen mértékben szennyezett az áru, az az áruház felelősségét is felveti. Erősen penészes termékeket is találtak, amelyeknél ugyan fel volt tüntetve, hogy már lejártak, de a forgalmazásra szánt termékek között tárolták ezeket. Ami súlyos hiba: a penész könnyen átterjedhet.
A pékségnél nem záródott résmentesen az üzem ajtaja, így a kártevők könnyen bejuthattak az üzembe. Az ellenőrök találtak is rágcsálókra utaló nyomokat. Még nagyobb hiba, hogy az egérirtót tartalmazó doboz a lisztraktárban volt, az alapanyagok között. Virsinger György szerint ez súlyos hiba, annak az üzemterülete kívül van a helye.
Az ellenőrök meglepődtek
A sajtokat 0 és 4 fok között kell tárolni, az ellenőrök ehelyett 10-11-12 fokokkal találkoztak. A sajtokat előre ledarabolták, de a címkéket csak akkor tették rájuk, amikor kitették a pultokra, pedig fontos szabály, hogy darabolás után 24 óráig árusíthatók a sajtok.
Virsinger György szerint az ellenőröket meglepték a törökbálinti Corában talált szabálytalanságok. Már korábban is ellenőriztek az áruházban, és mindig mindent rendben találtak. A mostani ellenőrzésnél azonban a vezetőség és a dolgozók hozzáállása sem volt olyan, amit korábban megszoktak. Az ilyen ellenőrzéseket általában meglepetésszerűen intézik, az áruháznál nem tudják, mikor jönnek a szakemberek. Pest megyében a Corának három egysége van, a Fót melletti Corát néhány hete ellenőrizték, és mindent rendben találtak. A budakalászi áruház is sorra kerül hamarosan, Virsinger György azonban nem árulta el, mikor.
A Cora elismerte, hogy vannak hányosságok, és már el is kezdték kijavítani a hibákat. Amikor elkészülnek, jelzik ezt a Pest Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hivatalnak, akik ezt ellenőrzik. Ha mindent rendben találnak, engedélyezik a most bezárt részlegek megnyitását. A bezáráson kívül a Corának 4,3 millió forint bírságot kell kifizetnie.
Újra megnyitottak
Péntek délután a Cora is megszólalt az ügyben. Az Indexhez eljuttatott közleményükben arról tájékoztatnak, a hatósággal együttműkődve a hatósági vizsgálatban foglalt kifogásokat orvosolták, így az ideiglenesen felfüggesztett gyártást újraindították az érintett részlegekben.
Azt még hozzátették, hogy megítélésük szerint a médiában "túlzottan került bemutatásra az eset", és szeretettel várják a vásárlókat a törökbálinti áruházban.