Idén autópálya helyett Gripen
A PM úgy látja, hogy az idén az államháztartás uniós módszertan szerinti hiánya az eredeti pályának megfelelően alakul, vagyis 4,7 százalékot fog kitenni GDP arányosan. Ehhez azonban a közlemény gyorsan hozzáteszi: ehhez "... - a korábbi jelzéseknek megfelelően -hozzá kell számolni a Gripen vásárlások miatti 0,3 százalékot". A matematikai fejtörő szerint így a deficit 4,7 plusz 0,3, vagyis öt százalékos lesz.
A kormányzat retorikája megegyezik a tavalyival: szeptemberben, mikor kiderült, hogy nem lehet az autópálya elszámolásokat kihagyni a költségvetésből, Veres János pénzügyminiszter úgy fogalmazott: "a hiány 3,6 százalék lesz, plusz az autópálya-építés".
A tavalyi hiány 6,1
A dokumentum szerint az államháztartás uniós módszertan szerint számolt hiánya az elmúlt évben a tervezettnek megfelelően alakult, a bruttó hazai termék 6,1 százalékát tette ki. A 6,1 százalékos adat azonban már csak a tavalyi év második felében került elő: a kormányzat eredeti tervei szerint a 2005-ös hiánycél 3,6 százalék lett volna, melyet az elemzők folyamatosan hangoztatot kétségei ellenére egészen az őszig tarthatónak mondtak.
Az államháztartás hagyományos, pénzforgalmi múlt évi mérlegéről a Pénzügyminisztérium már korábban közölt adatot. E szerint a pénzforgalmi egyenleg tavaly a vártnál és az előirányzatnál egyaránt kedvezőbben alakult. A hiányprognózis - önkormányzatok nélkül - a múlt évben 1 023 milliárd forint volt. Ezzel szemben a tényleges deficit közel 40 milliárd forinttal kevesebb: 984 milliárd forint lett.
A kormányzati szektor adóssága 2005-ben a maastrichti kritériumnak számító 60 százalék alatt volt, a bruttó hazai termék 58,4 százalékát tette ki - áll a jelentésben.
Nagy emberek garantálják
A PM közleményében kiemeli, hogy az államadósságra vonatkozó adatért a Magyar Nemzeti Bank, a költségvetési adatért pedig a Központi Statisztikai Hivatal felelős, és a jelentést az intézmények felelős vezetői látták el kézjegyükkel.
Valószínűleg ugyanúgy, mint -- ha lesznek -- a később megjelenő módosításokat is.