Egyszerűsítené a gazdaságot a kormány

2007.04.25. 08:22
Ügyfélközpontú szabályozás, csökkenő terhek - ezt várja a kormány attól a deregulációs csomagtól, melynek elemei 2009-től már maradéktalanul megszülethetnek, és melyek összességében 100-150 milliárd forinttal csökkentik évente a vállalkozások terheit.

Rövid távon évi mintegy 100-150 milliárd forintnyi megtakarítással számol a kormányzat annak a deregulációs és üzletikörnyezet-javító csomagnak a bevezetésével, amelyet ma tárgyal a kabinet - tudta meg a Világgazdaság. Az államreform-bizottság, az igazságügyi, illetve a gazdasági tárca által készített előterjesztés - az államreform részeként - olyan, 2008 végéig megvalósítandó programot vázol, amellyel mérsékelnék a természetes személyek és a vállalkozások adminisztratív terheit.

Nem kis tételekről van szó: Magyarországon - a gazdasági tárca becslése szerint - az állami szabályozásból adódó vállalati adminisztratív terhek mértéke a GDP 4,5-6,7 százalékát teheti ki, miközben az EU25 átlaga 3,5 százalék. A most indítandó program hozzájárulhatna ahhoz, hogy 2012-re elérjük az - akkori, a brüsszeli szándékok szerint tovább mérsékelt - uniós átlagot.

Az átfogó deregulációs program első szakasza a felesleges jogi előírások és eljárások kiiktatásával, egyszerűbb, a folyamatokat követő, nem közigazgatás-, illetve ágazat-, hanem ügyfélközpontú és a jelenleginél színvonalasabb jogi szabályozással, az e-ügyintézés kibővítésével és alkalmazásának megkönnyítésével csökkentené az állampolgárok és a vállalkozások adminisztratív terheit. 2008 végéig a hazai jogszabályalkotásból eredő adminisztratív terhek egyötödével mérséklődnek, és kialakulnak a feltételek ahhoz, hogy az uniós törekvésekhez is kapcsolódóan 2013-ra a felére mérséklődjenek.

A törvényeket érintő változások három szakaszban valósulhatnak meg olyan ütemezéssel, hogy a döntések, a szükséges jogszabály-módosítások az első deregulációs csomagról 2007. december 31-ig, a másodikról 2008. június 30-ig, a harmadikról pedig 2008. december 31-ig megszülethessenek. A szándékok szerint több lehetőséget is biztosítanak az érintetteknek arra, hogy beleszóljanak a deregulációs folyamatba. Egyrészt az előkészítés során a szakmai, érdek-képviseleti és jogalkalmazó szervezetekkel, másrészt a Magyarország Holnap Versenyképesség Kerekasztal résztvevőivel biztosít a kormányzat konzultációs lehetőségeket. Emellett mód van arra is, hogy az ügyfelek eljuttassák a javaslataikat az államreform-bizottsághoz.

A deregulációs program pénzügyi fedezetét alapvetően az Államreform operatív programból és az Elektronikus közigazgatási operatív programból biztosítanák. Ez megfelel az uniós támogatások felhasználási szabályainak.