A forint elmúlt hetekben tapasztalt gyengülésének - állítják a CIB-nél - elsősorban spekulatív okai voltak. A jegybank azonban tegnapi döntéseivel kinyilvánította, hogy nem hagyja magát pánikszerű, a fundamentumokat figyelembe véve indokolatlan mértékű és időzítésű kamatemelésbe hajszolni.
A CIB szakértői szerint így rövid távon megszűnt a forint további jelentős gyengülésének veszélye, a forinteladásokkal sem lehet kamatemelést kierőszakolni. Sőt, a középtávú és immár korlátlan felértékelődés előtt is megnyílt az út, így a nemzetközi befektetői klíma megnyugvását követően akár 240 forint alatti euróárfolyamok is előfordulhatnak. Rövid távon viszont - tették hozzá - a kockázati éhség alacsony szintje nem teszi lehetővé a forint erőteljes felértékelődését, de az enyhe erősödés, egy 260-as szint alatti stabilizációval igen valószínű.
Az OTP Banknál úgy látják, hogy hosszú távon a devizahitellel rendelkezők jól járhatnak az árfolyamsáv eltörlésével, hiszen az árfolyam erősödése miatt törlesztőrészleteik (forintban kifejezve) csökkenhetnek. A rövid távú hatás azonban bizonytalan. Ha a befektetők úgy értékelik, hogy a sáv eltörlése ellenére a jegybanknak emelnie kellett volna az alapkamatot, vagy a külső környezet tovább romlik, akkor a jelenlegi tartás mellett az árfolyam tovább gyengülhet, átmenetileg növelve a forintban kifejezett törlesztőrészleteket.
A CIB szerint viszont most érdemes, még gyengébb forint mellett, devizahitelt felvenni. Megtakarítási szempontból azonban célszerű lehet elhalasztani egy esetleges konverziót, ha az egy hosszabb távú megtakarítás részét képezi.
A Commerzbank ügyfelei körében határozott izgalmat váltott ki a döntés - tudtuk meg Lovas Emese igazgatótól. Sokuk számára rémisztőnek tűnik, hogy a forint árfolyama tetszőlegesen mozoghat, éppen ezért keresettebbé válhatnak a fedezeti termékek. Lovas szerint fennáll a lehetősége, hogy devizánk a korábbi sáv alá vagy fölé menjen, de ennek nagyon kicsi a realitása. Az MNB döntése egyes derivatív termékek, például az opciók árazására is hatással lehet a nagyobb volatilitás miatt.
A bankok ugyan ezt nem hangsúlyozzák, de a kamatemelés elmaradása, a stabilizálódó forintárfolyam az akciós betéti kamatszintet is némiképp lemorzsolhatja. A jelenlegi fejlemények azonban egyértelműen és már rövid távon is kedveznek a forintban eladósodott vállalatoknak.