További Magyar cikkek
"Elektronikus piactér. Erre van kitalálva. Nem látod, nem tudod megfenyegetni a konkurens ajánlattevőt, és az árverés elvileg nagy kört érhet el" – írta egy olvasónk (és ehhez hasonlót több tucatnyi) az árverési maffiáról írt cikkünk nyomán. Az internetes licitálás során olvasóink szerint akár az adószámmal is lehetne regisztrálni, de a tisztább feltételeket szolgálná az is, ha minden potenciális vevő átutalná a kiszemelt áru értékének egy részét, amit visszakaphat, ha veszít, de elveszít, ha győz, és nem fizeti ki a teljes árat.
Hogyan lesz 156-ból 3?
Az APEH adatai szerint az elmúlt három évben összesen 156,289 milliárd forint értékű ingó és ingatlanvagyont foglaltak le az adós adózóktól. Az árverezésekből azonban a három év alatt csak 3,343 milliárd forintnyi bevételük származott, jórészt azért, mert szervezett csoportok a törvény lehetőségeit kihasználva, előzetes egyeztetésekkel és a kívülállók olykor erőszakos meggyőzésével a kikiáltási ár negyedéért-feléért vették meg az elárverezett vagyontárgyakat.
Az online értékesítés lehetőségére már az adóhivatal is gondolt, az ügy napirenden van – mondta kérdésünkre Várszeghi György végrehajtási főosztályvezető. Bár eddig minden törvénymódosító javaslatuk elbukott, rövidesen ismét benyújtják az adózás rendjéről szóló törvény adóvégrehajtásokat szabályozó részeinek módosítására vonatkozó elképzeléseiket. Ezek között már szerepel az is, hogy az adóhivatal elektronikusan árverezhesse az adótartozás fejében lefoglalt ingóságokat és ingatlanokat. Természetesen ha a parlament el is fogadná a vonatkozó szabályok módosítását, az adóhivatalban meg kell teremteni a megfelelő technikai feltételeket ahhoz, hogy az elektronikus licitálást le lehessen bonyolítani – mondta a főosztályvezető.
Minisztériumi keringő válasz nélkül
Mivel a végrehajtási törvény az igazságügyi tárcához tartozik, először ott kérdeztük, tiltja-e jelenleg a jogszabály az adóhatósági online aukciókat, várható-e a közeljövőben a végrehajtási törvény módosítása, és hogy az elmúlt években miért nem kerültek be a törvénybe az adóhivatal által tett észrevételek és módosítási javaslatok.
A minisztérium sajtóosztálya azonban azt közölte velünk: "Az adóhivatal által lefolytatott végrehajtási eljárás, az adóvégrehajtás szabályait az adózás rendjéről szóló törvény szabályozza. Ez a törvény határozza meg azt, hogy az adótartozást hogyan kell behajtani, az árverést miként kell lefolytatni." A minisztériumi válaszból az is kiderült, az IRM által gondozott végrehajtási törvény értelmében "az árverés olyan eljárási cselekmény, amelyen a szóbeliség elve érvényesül: azon a licitáló feleknek személyesen meg kell jelenniük, és ajánlataikat személyesen kell megtenniük".
Az igazságügyi tárca válasza nyomán az adózás rendjéért felelős pénzügyminisztérium álláspontját is szerettük volna megtudni. A minisztérium azonban nem tudott érdemi információt adni a törvény módosításával kapcsolatos kérdéseinkre.