Az uniós pénzügyminiszterek tanácsa ma tárgyalta meg Magyarország konvergenciaprogramját és a brüsszeli ügymenetnek megfelelően az Európai Bizottság januári értékelésére hagyatkozott, azt lényegében változtatás nélkül elfogadta. A kormány vállveregetést kapott azért a teljesítményéért, amit a költségvetési hiánylefaragás terén felmutatott az elmúlt másfél évben.
Az EU azonban emellett óva intett attól, hogy fellazuljon a költségvetési politika az előttünk álló esztendőkben. Brüsszel arra sarkallja a kormányt, hogy a kiadások tartós visszaszorítása érdekében az egészségügy, oktatás, közigazgatás terén vigye végig a reformokat, beleértve ebbe azokat az intézkedéseket is, amelyeket korábban csak jelzett, de be nem vezetett. Enélkül a 2009-es deficitcél és az azt követő évek hiánypályája veszélybe kerülhet.
A várt felett érkező bevételeket az állam ne költse el - ahogyan az részben egyébként tavaly történt - az állam, inkább a hiánycsökkentésre használja fel. A költségvetési szabályok megerősítését (utalva egy jól kidolgozott közpénzügyi csomag fontosságára) és a nyugdíjrendszer reformját is sürgette az EU.
A tanács ülését követően Mint Andrej Bajuk szlovén pénzügyminiszter és Joaquín Almunia pénzügyi biztos az MTI tudósítása szerint elmondta, a tanács osztja a bizottságnak azt a véleményét, hogy a magyar célok tarthatóak, ugyanakkor még mindig számos kockázatra kell ügyelni. fontosságára) és a nyugdíjrendszer reformját is sürgette az EU.
Veres János pénzügyminiszter sajtótájékoztatóján azt hangoztatta: a program értékelése megerősíti azt a folyamatot, amelyet Magyarország elkezdett, és amelynek eredményei tavaly már világosan látszottak az államháztartási és a fizetésimérleg-hiány csökkenésében. Nem mulasztotta el megjegyezni, hogy a versenyképesség növelésének jegyében van lehetőség arra, hogy csökkentsék az adóterheket.