Veszélyben az elektronikai üzletek

2009.01.13. 07:40
Az Allianzhoz tartozó Euler Hermes (EH) legújabb helyzetértékelése szerint itthon a felszámolási eljárások száma több mint ötödével nőhet 2009 első felében. Mindez erősíti a 2007-2008-as trendet, azzal a különbséggel, hogy a hitelbiztosító szerint a várható eseményekben most a pénzügyi krízis játssza a főszerepet.

A világ legnagyobb hitelbiztosítója figyelmeztet arra is, hogy a válság átgyűrűzése a reálszférába várhatóan a vásárlóerő látványos csökkenését idézi elő. A fogyasztói magatartás ehhez mért átalakulását, azaz a kereslet visszaesését az alapvető fogyasztási cikkek kivételével minden téren nyilvánvalóan a vállalkozások bevételei is megérzik.

A Coface szerint a Magyarországon regisztrált, több mint egymillió gazdasági szervezet töredéke, mintegy 40 ezer vállalat számít jelenleg hitelképesnek, ám ez az arány tovább csökkenhet a bevételek növekedésének elmaradásával. Az EH szerint az érintett cégek a túlélés érdekében kénytelenek lesznek költségeiket tovább faragni, azaz a versenyképesség javítására irányuló fejlesztéseket elhalasztani, ami hosszabb távon tovább ronthatja túlélési esélyeiket. Az EH azt várja, hogy a leginkább érintett építőipari és autóipari beszállító cégek, valamint a háztartási elektronikai cikkek kereskedelmével foglalkozó társaságok körében jelentősen nő a szállítói tartozások határideje, s ez önmagában növeli a felszámolási eljárások indítását. Zárda Olivér, az EH igazgatóságának tagja a Napi Online kérdésére elmondta: a felszámolás alá került, ám egyben az újonnan megjelenő társaságok jelentős hányadát is az építőipari projektcégek adják. Ezek megszűnése és újraéledése évek óta tartó tendencia Magyarországon. Megjegyezte, hogy bár az egyszerűsített cégalapítás számos szempontból kedvező hatással volt a gazdasági környezetre, a 2008-as változtatások nagyban sértik a hitelezői jogok érvényesítési lehetőségét.

Dercze Zoltán, a Coface országigazgatója az ágazati kilátásokról szólva elmondta: az építőipari körbetartozások az ágazat várhatóan gyengébb teljesítményét csak tovább rontják, míg az autóiparban tapasztalt leállások által beindított dominóhatás átgyűrűzhet más szektorokba is. Jól érzékelhető veszélynek van kitéve a kis- és nagykereskedelmi szektoron belül a szórakoztatóelektronikai szegmens, csakúgy, mint a kulturális és turisztikai szolgáltató ág. Az Euler Hermes szerint továbbra is ellenálló maradhat a gyógyszeripar és a dohányipar.