Gyurcsány sokat vár az EU-tól

2008.10.14. 13:21
Azt követően, hogy tegnap az EU, illetve azon belül az eurózóna központi bankja odaállt Magyarország mögé, elriasztva a hazánk ellen spekuláló pénzpiaci szereplőket, Gyurcsány Ferenc a tegnapi köszönet után ma már a kormány helyzetét nagyban megkönnyítő kérésekkel fordul az EU felé. A miniszterelnök a válság miatti egyeztetés egyik fordulója után tartott mai sajtótájékoztatóján több olyan kívánsággal állt elő, amelyek az uniós források könnyebb megszerzését és szabadabb felhasználását, valamint a költségvetési egyenleg szépítését biztosítanák.

Három új és egy már korábban ismertetett javaslattal áll elő az EU vezetőinek holnapi csúcsértekezletén Magyarország - közölte Gyurcsány Ferenc kormányfő azt követően, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács munkaadói és munkavállalói oldalával egyeztetett. A miniszterelnök ezt azt követően mondta, hogy közölte: a kormány figyelme egyre inkább az azonnali, a válságot elhárító akciók felől a következő hónapok és évek teendői felé fordul.

Először is, Magyarország el szeretné érni, hogy az EU gyorsítsa fel az uniós nagyprojektek egyedi jóváhagyását. (Az 50 millió euró,vagyis a 12,5 milliárd forint feletti, részben uniós forrásból megvalósuló projekteknél egyedi elbírálás van.) Emellett örülne neki a kabinet, ha az EU lehetővé tenné, hogy bizonyos esetekben "egybe lehessen nyitni" uniós operatív programokat. Tehát például az infrastruktúrafejlesztési, humánerőforrás-fejlesztési, technológiai fejlesztési programokra elnyert összegeket szabadon használhassa fel az érintett ország arra, amire akarja abban az esetben, ha egy régióban a munkahelyvédelem és a vállalatok problémáinak enyhítése válik kiemelten szükségessé - magyarázta Gyurcsány. El szeretnék érni azt is, hogy a nemzeti költségvetést tehermentesítsék úgy, hogy az uniós társfinanszírozáshoz odarakandó nemzeti önrész csökkenjen. A miniszterelnök ezt akkor mondta, amikor a kis- és középvállalatok uniós forrásokhoz való könnyebb hozzájutásáról beszélt.

A második javaslatunk az lesz, hogy ha egy ország 3 százalék alatti szintre viszi a költségvetési hiányát, akkor recessziós időszakban ne kelljen tovább mérsékelnie a deficitet. Gyurcsány emlékeztetett rá, idén - egy megengedett korrekció révén - már bent leszünk a 3 százalékos limiten.

Az Európai Központi Bank tegnap Magyarország számára biztosította ugyanazt az intervenciós arzenált, amelyet normál körülmények között csak eurózóna-tagoknak biztosítana, megvédve az országokat a pénzpiaci spekulánsok elleni harcban. Gyurcsány ezt a lehetőséget minden más uniós országra is kiterjesztené.

Végül, ahogy már fél éve is forszírozta Magyarország, egységes európai pénzügyi felügyelet felállítását látná szívesen a kormány.

Ez biztos jó lesz nekünk?

Gyurcsány mai bejelentései több szempontból is elgondolkodtatók – vélik az Index által megkérdezett elemzők. Egyrészt, az a kormány kívánja felgyorsítani az uniós nagyprojektek EU-s elbírálását, amely nagy késésben van a nagyprojektek előkészítésével, beadásával.

Másrészt, a nemzeti költségvetés az uniós társfinanszírozású projektek esetében a források kisebb részét biztosítja, nagyprojektek esetében például van, ahol 10-15 százalékos magyar résszel valósulnak meg fejlesztések. Ezt a kisebb hányadot akarja még inkább levinni a kormány. Ezzel pedig nemcsak saját magát tehermentesíti, de a most nyáron született Eurostat-állásfoglalás miatt nagyobb projektek esetén az elkövetkező egy-két évben még javítaná is a költségvetési egyenleget, csökkentené a deficitet, mivel több uniós bevételt lehetne elszámolni a költségvetési szaldó kiszámításakor.

Ugyanakkor Gyurcsány pénteken még az idei és a 2009-es költségvetési hiánycél leszállítását jelentette be, amit az ideges befektetők megnyugtatására szolgált, mostani bejelentésével pedig épp a költségvetési lazítás irányába mutató jeleket küld a pénzpiaci szereplők felé.