Hazánkban a megkérdezettek csupán nyolc százaléka tartja jónak az ország gazdasági állapotát, és mindössze 15 százalék számít az általános életkörülmények és 13 a gazdasági szituáció javulására – derül ki az Eurobarometer őszi felméréséből.
Az uniós csatlakozás következményeinek megítélése szempontjából szintén a legnegatívabban vélekedő országok közé tartozunk, jóllehet az EU intézményeibe vetett bizalom meglehetősen magas Magyarországon.
A magyar állampolgárok csupán 40 százaléka tartja jó dolognak az ország uniós tagságát, és 42 százaléka véli úgy, hogy a tagságból hazánknak előnye is származik. Ehhez képest a 27 tagállam átlagában a válaszadók 58 százaléka ítéli jónak a tagságot, és közel felüknél 60 és 82 százalék között mozog ez az arány.
Az uniós intézmények, az Európai Bizottság és az Európai Parlament esetében viszont a magyarországi megítélés lényegesen az uniós átlag felett van. Míg az EU polgárai közül összességében 55 bízik kifejezetten az EP-ben és 50 százalék a bizottságban, hazánkban ezek az értékek rendre 67 és 61 százalékot tesznek ki.
A gazdasági helyzet és a jövőbeni kilátások megítélése nemcsak számos régi, gazdag tagállamban sokkal kedvezőbb a magyarországinál, de az újonnan csatlakozott kelet-közép-európai, sőt, a 2007-ben belépett Bulgáriában és Romániában is. Az uniós csatlakozást jó dolognak látók 71-71 százalékos hányada Romániában vagy Lengyelországban az egész EU legmagasabb értékei közé tartozik