A jegybank indoklása szerint az idei áprilisi deficit kialakulásában meghatározó volt az áruforgalom, valamint a szolgáltatások kiadási többletének növekedése. Utóbbi egyenlege áprilisban 215 millió euró hiányt mutatott, míg egy éve ez még csupán 42 millió euró volt.
A folyó fizetési mérlegben szereplő szolgáltatási egyenleg többlete viszont jelentősen csökkent egy év alatt, ám ez utóbbi a gazdasági növekedés szempontjából kisebb súllyal esik latba. Az idegenforgalomban az idei negyedik hónapban 147 millió euró többlet keletkezett, a négyhavi szufficit így 476 millió euró. Ezzel mind a havi többlet, mind a négyhavi egyenleg jócskán elmarad a tavalyitól. Ennek okaként többek között a forintárfolyam erősödését, ezzel összefüggésben pedig a megdráguló magyarországi utazásokat lehet figyelembe venni.
Az elemzők általános véleménye szerint a idegenforgalmi bevételek az év eddigi részében jócskán elmaradtak a várttól, miközben a kiadások kitartóan növekednek. A turisztikai aktívum alakulása pedig igencsak hat a folyó fizetési mérleg egészére.
Amíg a többi mérlegsor alapvetően a vártnak megfelelően alakult, az idegenforgalom egyértelműen meglepő eredményt produkált - véli Zsoldos István, a CA-IB makroelemzője. Zsoldos ezzel együtt egyelőre nem tartja szükségesnek az év egészére várt 2,7 milliárd eurós hiányprognózisának megváltoztatását.
A tavaly áprilisihoz képest szinte minden tétel romlott az idei negyedik hónapban, ám az idegenforgalom különösen gyengén szerepelt - állapítja meg Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír Rt. elemzője. Véleménye szerint az év további részében a fizetési mérleg havi deficitje mindig felülmúlja majd az előző év azonos időszakának adatát. Török a többi elemzőhöz hasonlóan az év egészére továbbra is 2,0-2,2 milliárd eurós hiányra számít, ennek értékét azonban ma már a sáv felső szélére teszi.
A piac számára egyre kevésbé meghatározó a fizetési mérleg havi alakulása, meglehetősen sok véletlen alakítja ugyanis annak értékét - mondta Barcza György, az ING Vagyonkezelő elemzője. A gyenge áprilissal megerősítve látja korábbi előrejelzését, amely 2,4-2,5 milliárd eurós deficitről szól. Barcza szerint az év további részében a legnagyobb veszélyforrás a külkereskedelmi mérleg alakulása lehet. A jövedelmek ugyanis alapvetően trendszerűen mozognak, ott csak hosszabb idő alatt következhet be valamilyen nagyobb változás.