Az idén 6,3 százalékos költségvetési hiányra számít Magyarországon a Fitch Ratings, azaz az eredetileg a konvergenciaprogramba foglalt 6,8 százaléknál fél százalékkal kedvezőbb adatot várnak. A Fitch szerint a költségvetés rendbe tétele jól halad, 2008-ra a magyar kormánnyal egyetértve 4,3 százalékos hiányt várnak.
Részben a fiskális megszorítások eddigi és várt eredményeit ismeri el a hitelminősítő azzal, hogy az eddigi negatívról stabilra változtatta Magyarország kilátásait. Azaz úgy véli, a következő időszakban nem lesz ok leminősítésre. Besorolásunk továbbra is BBB maradt, ez az AAA, AA és A kategória után a negyedik a rangsorban, tehát az utolsó még befektésre ajánlott és nem spekulatív kategóriába tartozó osztályzat.
A Fitch tavaly ősszel rontotta a kilátási besorolást negatívra.
Nem növekszünk, de gazdagok vagyunk
Kedden kiadott értékelésében a hitelminősítő leszögezi: a korábbi évek és természetesen 2006 tapasztalatát, miszerint a választási években a költségvetési hiány jelentősen megugrik Magyarországon, veszélyforrásként értékelik. Márpedig, hívják fel a figyelmet, a fiskális politika kordában tartása döntő lehet a befektetői-piaci bizalom fenntartása szempontjából. Erre óriási szükség van, hiszen a magas államadósság, a jelentős, külföldiek kezén levő államkötvény-állomány, illetve a magyar lakosság devizaadóssága sebezhetővé teszi a forintot.
Románia rontott
Az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta hétfőn Románia eddig is jórészt gyenge befektetői szuverén adóskockázati besorolásainak kilátását a Standard & Poor's, arra hivatkozva, hogy a román kormány nem ad megfelelő gazdaságpolitikai választ a gyorsan növekvő külső egyensúlyhiányra, miközben egyre romlanak a globális hitelpiaci viszonyok. Románia hosszú lejáratú küladósi osztályzata - "BBB mínusz" - a még épphogy befektetői ajánlásúnak tekintett "BBB" sáv alsó széle, és ha a Standard & Poor's a román adósságot visszaminősítené, azzal Románia - egyedüliként az unióban - a spekulatív devizaadós-kockázati sávba süllyedne vissza. (MTI)
A kilátások javítása mellett szólt a Fitch számára a magyar gazdaság megítélése. Bár az intézet az idei 2 százalék után jövőre is csak 2,5 százalékos növekedést vár, és jelzi, ezzel tovább nő Magyarország lemaradása régiós vetélytársaihoz képest, azt is megállapítja: vásárlóerő-paritáson mérve Magyarország a harmadik leggazdagabb ország a régióban Szlovénia és Csehország után. A gazdaság nyitott és diverzifikált, és jól integrálódott az uniós piacra.