Magyar bankok kilátásain rontott a Fitch

2008.10.20. 17:19

Magyar bankok adósosztályzatainak kilátását módosította stabilról negatívra hétfőn a Fitch Ratings, összefüggésben azzal, hogy a múlt héten a magyar szuverén adósbesorolás kilátását is hasonló módon rontotta. A legnagyobb európai hitelminősítő hétfői londoni bejelentése szerint a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H Bank), valamint a CIB hosszú futamú, egyébként elsőrendű "A plusz" kockázati besorolásainak kilátása változik stabilról negatívra.

A Fitch egyben megerősítette ezeket az osztályzatokat, valamint a rövid távú "F1" besorolást, illetve a K&H esetében "D", a CIB esetében "C/D" egyéni osztályzatokat, és a lehetséges legjobb, 1-es anyavállalati támogatási besorolásokat. A hitelminősítő elemzésében hangsúlyozta, hogy a két bank osztályzatai tükrözik a támogatás "rendkívül magas" valószínűségét a többségi tulajdonosok - a CIB-et birtokló olasz Intesa Sanpaolo, és a K&H-ban többségi résszel bíró belga KBC Bank - részéről. A Fitch Ratings múlt pénteken rontotta stabilról negatívra Magyarország szuverén adósbesorolásainak kilátását, indoklása szerint azért, mert a globális, és különösen az európai pénzügyi kondíciók romlása növeli a nagy külső finanszírozási igényű, és banki finanszírozásra támaszkodó országok kockázatát.

A folyómérleg-hiány finanszírozása érzékeny a nemzetközi tőke- és bankpiacon kialakuló feszültségekre, mivel a finanszírozás jelentős része a nyugat-európai anyabankokból a helyi érdekeltségekbe áramló tőkétől függ, állt a Fitch elemzésében. A hitelminősítő szerint a megnövekedett kockázatkerülési hajlam feszültségeket okozott a kormánykötvény- és a bankközi piacon, és gyengítette a forintot. Ha ezek a jelenségek erősödnek, azzal nőnének az adósságszolgálati kötelezettségek, és feszültségek keletkeznének a hazai bankrendszer hitelportfolióiban.

A Fitch Ratings szerint mindemellett a globális gazdasági lassulás, és különösen a magyar export több mint felét felvevő euróövezet valószínűsíthető recessziója rontja az eddig is gyenge növekedési kilátásokat, nehezítve a költségvetési hiány további csökkentésére tett kormányzati kísérleteket.

A múlt héten a Standard & Poor's hitelminősítő is negatív figyelőlistára vette a magyar adósosztályzatokat.