Nem kötelező a csere
Sok hiba
Az ellenőrzött 131 élelmiszert árusító kereskedelmi egységek 80 százalékában tapasztaltak jogszabálysértést a felügyelők. A legtöbb hiba a jelöléseknél van: például nincsen magyar felirat a termékeken, értelmezhetetlen a fogyaszthatósági idő, hiányosan tüntették fel a gyártó nevét, a származási helyet. Előfordul, hogy olyan tulajdonságokat tüntetnek fel a jelölésben, mely más élelmiszereknek is tulajdonsága, de azt ott nem jelölik (pl. gyümölcsleveknél a tartósítószer-mentesség).
A vegyipari termékeknél valamivel jobb volt az arány, itt 53 százalékuknál derültek ki jogszabálysértések. A csillagszórókat a legtöbb esetben használati utasítás, kategóriába sorolás, tűzveszélyességi osztályba sorolás és gyártási/felhasználási idő megjelölése nélkül forgalmazták.
Nem kötelező cserélni
A műszaki üzleteknél 101-ből 69-ben kellett jogszabálysértés miatt intézkedni. A kisebb üzletekben gyakori hiba volt, hogy nem tudták megfelelően igazolni az áru eredetét. A karácsonyi égőknél sokszor semmilyen termékazonosítót nem tesznek. A lámpáknál 31-ből 27-nél derült ki, hogy nem biztonságos a használatuk.
Vásárlásnál figyelni kell, hogy adnak-e jótállást az adott termékre. Egyes tartós fogyasztási cikkeknél ez kötelező, de a legújabb szabályozások szerint sokkal kevesebb termékre kell jótállást vállalni. Kikerülnek például ebből a körből a kenyérpirító, kenyérsütő. Arról sem árt meggyőződni, hogy van-e olyan szerviz, ahol el tudják végezni a javításokat.
Cserénél azt kell tudni, hogy nem köteles az üzlet visszacserélni az ajándékot, erre azonban érdemes írásbeli ígéretet kérni. Hálózatról üzemeltethető termék csak szaküzletben forgalmazható, piacon tilos ilyet árulni.