További Magyar cikkek
A megyei vizsgálatoknál a legtöbb kifogás Bács-Kiskun és Nógrád megyékben (100-100 százalék), valamint Baranya (95 százalék), Borsod-Abaúj-Zemplén (90 százalék) és Pest (90,5 százalék) megyékben volt. Somogy megyében a tej és tejtermékek körében a vizsgált üzletek egyikében sem találtak szabálytalanságot a felügyelők - tette közzé honlapján a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség.
Hűtés
A tejipari termékek nagy többsége hűtést igényel, ezért a minőség megtartásához elengedhetetlenül szükséges a hűtőlánc folyamatossága. Ennek része a megfelelő hűtőberendezéssel ellátott, ÁNTSZ engedéllyel rendelkező szállítóeszközökkel történő áruszállítás.
A vizsgálatból megállapítható, hogy a gyártóktól, illetve a forgalmazóktól, továbbá a nagykereskedelmi egységekből a tejtermékek kiszállítása általában megfelelő hűtéssel, ÁNTSZ engedéllyel rendelkező gépjárművekkel történik. Előfordult azonban, hogy a felügyelőknek ettől eltérő tapasztalatai voltak.
Egy egri székhelyű hús és tej nagykereskedés szállítóeszközében például nem volt hűtőberendezés, és a cég ÁNTSZ engedéllyel sem rendelkezett. A nagykereskedést a felügyelők fogyasztóvédelmi bírsággal sújtották.
A kisvállalkozók döntő többsége saját maga szerzi be az árut tejdiszkontokból, illetve nagykereskedelmi egységekből. A szállítás általában saját szállítóeszközzel, leggyakrabban személygépkocsival történik, amelyben a megfelelő hűtés nincs biztosítva.
Tárolás
A felügyelők a boltok 35 százalékában jeleztek valamilyen tárolási szabálytalanságot. Pécsett egy egyéni vállalkozó vegyesboltjában kikapcsolt hűtőszekrényben, 21 fokon tárolt sajtokat, túrót, tejfölt. A megfelelő árutárolás biztosítása főként a kisebb méretű, illetve "egyszemélyes" boltokban okozott problémát. A hiba oka minden esetben az volt, hogy a megbontott csomagolású tejtermékeket és a húskészítményeket egy légtérben, elválasztás nélkül tárolták.
Próbavásárlást a felügyelők összesen 357 üzletben végeztek, a vevők kárára a kereskedők 50 esetben (a vizsgált üzletek 14 százaléka) tévedtek. Az összes megkárosítás 1413 forint volt, egy vásárlóra 28 forint fogyasztói megkárosítás jutott. A leggyakoribb hiba az volt, hogy a kereskedők a kiszolgálásos értékesítésnél a csomagoló anyag tömegét belemérték a termék súlyába.
Tejimitátumok
A fogyasztói tájékoztatás kiemelt ellenőrzését azért tartották fontosnak, mert az utóbbi években az élelmiszer kereskedelemben megjelentek a "tejimitátumoknak" nevezett reggeli italok és annak ízesített változatai, továbbá a tejtermékeket helyettesítő egyéb készítmények is. A vásárlók nem minden esetben tudják ezeket megkülönböztetni a valódi tejtermékektől.
Általános tapasztalatként elmondható, hogy a termékek gyártói és az import termékek forgalmazói tisztában vannak a különböző előírásokkal, a termékeken a jelölés kevés kivétellel megfelelt a jogszabályoknak.
Korábban két gyártó esetében már indított eljárást a felügyelet a félrevezető csomagolás miatt. A fényképek alapján további hat tej és reggeli ital, valamint hat tejföl és frissföl esetében ítélték a termékek csomagolását a fogyasztók félrevezetésére alkalmasnak.