A McDonald's és a kamionsofőrök
Bábolnán forint sem kell ahhoz, hogy az éhes utazó Big Mac menüt rendeljen a McDonald's-ban, ugyanis a számlát euróban is kiegyenlítheti. Tudomásunk szerint az utóbbi napokban előfordult, hogy az étteremben 1 euróért 211,5 forint értékű árut lehetett vásárolni. A McDonald's az árfolyamot a váltással megnövekedett bizonylatolási költségekkel magyarázza, mivel az elszámolás forintban történik, s nem euróban.
A valutaelfogadást ott vezették be, ahol nagy a tranzitforgalom, s az utazók jelentős részének nincs magyar váltópénze. Főként a nemzetközi fuvarozást lebonyolító kamionsofőrök vásárolnak így. A cég az M0-ás körgyűrű mellett álló két éttermében és soproni üzletében is elfogadja az uniós fizetőeszközt, s felkészült arra, hogy ezt mind a saját, mind a franchise partnerek által működtetett éttermekben bevezesse.
A vevő dönt, megéri-e neki az átváltási ár
A devizaliberalizációt követően bárki elfogadhat nemzetközi valutát, ám erről, illetve az átváltási árfolyamokról tájékoztatnia kell a fogyasztót - válaszolta kérdésünkre Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Mint mondta, a kereskedő maga dönti el, hogy milyen árfolyamot alkalmaz, akár egy az egyben is válthatja a forintot és az eurót, ám - tette hozzá - erre még nem volt példa, s nem is valószínű, hogy lesz. Az OKSZ szerint elenyésző az euró-készpénzforgalom a kereskedelemben, ugyanis a turisták nagy része bankkártyával fizet, a kereskedőnél a végösszeg forintban jelenik meg.
Mindazonáltal nem ritkaság, hogy a kereskedők elfogadják az eurót, főként a határ menti vidékeken. A kisebb boltok talajdonosai, hogy csökkentsék a bizonylatolást, a valutát a nap végén inkább forintra váltják, s visszateszik a kasszába a pénzt. A szorosabb elszámolású üzleteknél komoly könyvelést kell vezeti a nemzetközi fizetőeszközök forgalmáról, napi árfolyamairól.
Az OKSZ nem hallott arról, hogy kereskedő visszaélt volna a valutaváltással, már csak azért sem, mert a vevő maga dönti el, hogy az átváltási ár megéri-e neki, vagy sem. Vámos szerint egyébként a magyarországi árak még akkor is olcsóbbak a nyugat-európaiaknál, ha a kereskedő gyenge árfolyamon váltja be a valutát.
