Miniszter és gyárosok
A miniszterelnök értékelése szerint a forint jelenlegi árfolyama indokolatlan versenyelőnyt biztosít az importőröknek, a külföldi versenytársaknak, ugyanakkor indokolatlan versenyhátrányt okoz az exportpiacokon megjelenőknek, s rontja a jövedelmezőséget, illetve a fejlesztés lehetőségeit. A magyar gazdaságnak ez az árfolyam- és kamatpolitika nem barátja, hanem ellenfele - vélekedett Gyurcsány. Szerinte a versenyképesség kulcskérdése az árfolyam-politika, s folyamatos, lassú kamatcsökkentéssel a mostaninál gyengébb árfolyamot lehet elérni.
Hasonlóan nyilatkozott a gazdasági miniszter is, Kóka János szerint amennyiben nem sikerül a forintár kurzusát a reálgazdasági szempontok figyelembevételével másik pályára állítani, úgy vállalatok mehetnek tönkre és munkahelyek ezrei szűnhetnek meg. Az árfolyam-politika véleménye szerint nem függ össze a Monetáris Tanács létszámának kibővítésével, sokkal inkább gazdasági és monetáris politikai kérdés. Kóka úgy véli, hogy a jelenlegi árfolyam-politika nemhogy csökkentené, hanem "egyenesen növeli az inflációt".
A kormányfő és minisztere nyitott kapukat döngetett, az exportőrök ugyanis hasonló gondolatokat fogalmaztak meg. Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója szerint is az ország versenyképessége a tét, s ha nem változik a jelenlegi árfolyam-politika, hosszú távon csak "lefelé mehet" a gazdaság. Hosszabb távon az is felvetődhet, hogy bizonyos termékek gyártását kihelyezik. Bojár Gábor, a Graphisoft elnöke szerint mind a monetáris, mind a költségvetési politikának az 1996-2000 közötti időszaknak megfelelő pályához kellene visszatérnie. Szerinte az árfolyam-politika kapcsán "tudatos rombolásról van szó".