Negatívra rontotta a magyar adósságkilátást a Fitch

2008.10.17. 13:54
Az eddigi stabilról negatívra rontotta hazánk hosszú lejáratú deviza- és forintadósságának "BBB+", illetve "A-" besorolását mai bejelentésével a Fitch Ratings. A hír azt követően érkezett, hogy tegnap az Standard and Poor's negatív kilátást valószínűsítő figyelőlistára helyezte a magyar adósságbesorolást. A Fitch bejelentésére a forint euróval szembeni árfolyama átütötte a 270-es szintet az euróval szemben.

Az eddigi stabilról ismét negatívra rontotta pénteken Magyarország szuverén adósbesorolásainak kilátását a Fitch Ratings. A Fitch azzal indokolta mai lépését, hogy az eurózóna recessziójának növekvő valószínűsége fokozza a magyarországi hitelkockázatokat, főként amiatt, mert magas a külső adósság mértéke, a folyó fizetési mérleg deficitje és magas a gazdaság külföldi finanszírozási igénye.

A Fitch közleménye rámutat, hogy a Magyarország bruttó külső adóssága a GDP 99 százaléka körüli, ami az egyik legmagasabb ráta a kelet-közép-európai térségben. A folyómérleghiány finanszírozása érzékeny a nemzetközi tőke- és bankpiacon kialakuló feszültségekre, mivel a finanszírozás jelentős része a nyugat-európai anyabankokból a helyi érdekeltségekbe áramló tőkétől függ, áll a Fitch elemzésében.

A Fitch Ratings pénteki londoni bejelentése szerint a cég a kilátásrontással együtt megerősítette a közepes befektetői "BBB plusz", illetve "F2" hosszú és rövid futamú devizaadósságok osztályzatát, valamint a forintban kiadott adósságok hosszú futamú, elsőrendű "A mínusz" besorolását, és a szintén elsőrendű "A plusz" besorolási országplafont, amely a kereskedelmi adósságkibocsátóknak adható osztályzat felső határa.

A hitelminősítő emlékeztet, hogy a 2007-es, felülvizsgált adatok alapján a folyó fizetési mérleg deficitje a GDP 6,4 százalékát tette ki, amely alapján fokozottan érzékeny az ország a globális pénz- és tőkepiaci, illetve a bankrendszeri turbulencia időszakaira. Ennek oka, hogy a deficit finanszírozásának jelentős része azon bankokon keresztül érkezik, amelyek anyavállalata nyugat-európai. Eddig négy magyarországi kereskedelmi bank jelentette be, hogy leállítja, illetve szűkíti a devizahitelezést.

A hitelminősítő szerint a megnövekedett kockázatkerülési hajlam feszültségeket okozott a kormánykötvény- és a bankközi piacon, és gyengítette a forintot. Ha ezek a jelenségek erősödnek, azzal nőnének az adósságszolgálati kötelezettségek, és feszültségek keletkeznének a hazai bankrendszer hitelportfolióiban, áll az elemzésben. A Fitch megemlíti, hogy a magánszektorbeli kinnlevőségek több mint a fele devizaalapú hitel.

A Fitch szerint a GDP-értékhez mérve 66 százalékos államadósság-ráta magas a "BBB" sávba sorolt szuverén adósok 28 százalékos középértékéhez képest, és az alacsony gazdasági növekedés megnehezíti ennek az adósságrátának a mérséklését. A hitelminősítő kiemeli ugyanakkor, hogy a legutóbbi fejleményekre adott kormányzati válaszlépések "erőteljesek", Magyarország adósbesorolását alátámasztja a robusztus intézményrendszer, a viszonylag jómódú és sokszínű gazdaság, az erős adósságkezelési kapacitás, és a makulátlan adósságszolgálati múlt.

Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's a hét közepén jelentette be, hogy "negatív következményekkel járható megfigyelést" kezdett a nála is "BBB plusz, illetve "A-2" szuverén magyar adósbesorolásokkal kapcsolatban, a pénzügyi szektorban halmozódó finanszírozási nyomásra hivatkozva.

A Fitch délután röviddel 1 óra előtt érkezett bejelentésére az addig 269-270 között hullámzó forint/euro árfolyam egészen 272-ig ugrott (a magyar részvénypiaci hanyatlással együtt), majd 13:20-kor 270 körül hullámzott. Az elmúlt egy hétben két alkalommal fordult vissza 272-es mélypontjáról a forint.