További Magyar cikkek
A Mol várakozásai szerint a keddi, január 24-i fogyasztás 90 millió köbméter körül várható: ez azt jelenti, hogy a tavaly februárban elért hasonló napi fogyasztási rekord is megdőlhet - miközben most az import lényegesen kevesebb. A közlemény szerint a társaság "előre láthatóan a mai napon is biztosítani fogja a fogyasztók korlátozásmentes kiszolgálását", de ehhez már a csővezetékben lévő földgázkészlet kihasználására is szükség van. Ez szakértők szerint már technikai bravúrt jelent, a kisebb importmennyiség miatt a csővezetékben amúgy is csökkent nyomás további, időnkénti átmeneti csökkentését majd visszaállítását.
Honnan lesz pótlás?
A hatályos jogszabályok szerint az ellátás biztonsága érdekében a Mol önállóan is dönthet korlátozás életbe léptetéséről, a társaság korábbi közleményében utalt is rá, hogy kész ezt megtenni, amennyiben a helyzet megköveteli. A rekordfogyasztás biztosításához szükséges gázpótlást Kóka János gazdasági miniszter hétfői bejelentése szerint azonban nem az ilyen esetekre kitalált korlátozási mechanizmuson keresztül érvényesítené az állam: ennek első lépcsőjében a napi 2500 felett igényű fogyasztó ipari fogyasztókat kapcsolhatnák ki a rendszerből, mellyel mint 2-3 millió köbméter felesleg keletkezik. Ehelyett a GKM vezetője három erőművel való megállapodást jelentett be arról, hogy azok vállalták: szükség esetén átállnak az állam által rendelkezésükre bocsátott, a stratégiai tartalékkészletből származó kőolajra. Kóka János szerint árkülönbséget a költségvetés finanszírozná. Információink szerint eddig azonban még egyetlen erőmű sem állt át - ilyen bejelentés sem a gazdasági tárca, sem a cégek részéről nem érkezett. A Budapesti Erőmű ugyanakkor közleményében arra utal, hogy az ezzel kapcsolatos tárgyalások még folyamatban vannak: a társaság ugyan tudomásul veszi a kormányzat szándékát, de " A csökkentett mennyiségű földgáz mértékéről és ütemezéséről a tárgyalások folyamatban vannak."
Nem állt még át a startégiai kőolajtartalékok felhasználására a Csepeli Áramtermelő Kft sem. Mint Briglovics Gábor kereskedelmi igazgató az Indexnek elmondta, ma kapták meg a gazdasági miniszter erre irányuló kérését tartalmazó levelét, és egyben ígéretét arra, hogy a tárca végrehajtja azokat szükséges jogszabály-módosításokat, melyek biztosítják, hogy az áramtermelőt ne érje veszteség, azaz lényegében gázáron juthassanak olajhoz. A kereskedelmi igazgató szerint cége a GKM kérésének megfelelően kész azonnal csökkentetni a gázigényét, amint a Mol Földgázellátó Rt.-től ilyen irányú jelzés érkezik, és gáz helyett elsőkörben saját készleteiből is olajt használni. Ezt egyébként a Mol-lal kötött kereskedelmi szerződés alapján csütörtök óta is megteszik bizonyos mennyiség erejéig, a Csepeli Áramtermelő az egyike azon 34 cégnek, melyek esetében a Mol saját belátása szerint elrendelheti a gázszolgáltatás részleges megszakítását.