A Magyar Energia Hivatal előkészítette az április, július és október 1-jére vonatkozó hatósági gázáremelés tervét, de a drágulás várható nagyságáról nem tett közzé adatokat, mondván: nagyon bizonytalanok a negyedévesnél távolabbi előrejelzések. Sok jóra azonban nem számíthatunk. Adott negyedévre mindig az előző három hónap tényleges és az utána következő három várható gázbeszerzési költsége, valamint a Magyar Nemzeti Banknak az ármódosítás előtti negyedév második hónapjának 1. és 15. napja közötti napi devizaárfolyam-átlaga a kalkuláció alapja.
Áprilistól tehát aszerint fizetünk, hogy az E.On Földgáz Trade Zrt. január 1-jétől június 31-ig mennyiért vette és veszi a gázt, s hogy február 1-15. között milyen átlagot ad az MNB-árfolyam.
A Vg információi szerint a figyelembe veendő időszak első napjától máris két számjegyű áremelést ért el a szállító, sőt a következő negyedévekben is jóval tíz százalék fölött drágításra készül. Az árnövekedés lendületét mutatja, hogy a pillanatnyilag fizetett ezer köbméterenként 345 dollár annyi, amenynyit csak áprilisra jósoltak lapunknak az ügylethez közel álló körökből. Ha ez az ár az előre jelzett mérték alsó határával, csak 10 százalékkal emelkedik áprilistól, máris 380 dollárra szökne, de ennél többel kell számolnunk.
Így viszont aligha tarthatók az idei negyedévenkénti lakossági emelések 10 százalék alatt, hacsak nem politikai megfontolások döntenek, ahogyan eddig számtalanszor. Viszont maga az importgáz drágulása is megtörhet, ha az azt meghatározó olajtermékárak növekedése is lelassul. Erre leghamarabb a második fél évben kerülhet sor.
Viszont előtte, napokon belül kell rendezni keleti szomszédunk legújabb, ezúttal 830 millió dollárról szóló gázárvitáját. Az adós az ukrajnai belpiaci gázkereskedő, az UkrGazEnergo (UGE), a szállító pedig az orosz-ukrán RoszUkrEnergo (RUE), amely így saját 50 százalékos tulajdonosát, egyben szállítóját, a Gazpromot sem tudja kifizetni. Utóbbi most nem fenyegetőzik a szállítás leállításával, sőt további gázt is küld a RUE-n keresztül - borsos, ezer köbméterenként 314,7 dolláros áron - annak a mennyiségnek a pótlására, amelyet a közép-ázsiai exportőrök a szokatlan hideg miatt tartanak vissza. (Mindazonáltal a türkmének cáfolják, hogy kevesebbet szállítanának.)
A Reuters szerint nem a közvetlen adós és a vevő, hanem anyacégeik - a Naftogaz Ukraini és a Gazprom - kívánják rendezni a helyzetet, beleértve az Ukrajnán keresztüli tranzit díjának emelését is. Az ukrán vezetés egyébként is e két társaság közvetlen gázkereskedelmét támogatja, vagyis az UGE és a RUE közvetítő cég kiiktatását.