Optimistább a magyar

2007.04.16. 08:18
A lakossági bizalmi index bár túl van januári, 12 éves mélypontján, továbbra is alaposan lehúzza a GKI konjunktúraindexét: az üzleti szféra mutatója az egy évvel ezelőtti szint közelébe került vissza, a vállalkozások kevésbé készülnek áremelésre, mint eddig.

Márciusban kissé emelkedett a GKI-konjunktúraindex szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI Gazdaságkutató Zrt. által - az Európai Unió támogatásával - készített felmérés szerint az üzleti és a fogyasztói várakozások is javultak. A változás mértéke azonban nem nagy, vagyis lényegében folytatódott a tavaly augusztus óta megfigyelhető, némi hullámzás melletti stagnálás.

Az üzleti széfra már bizakodik

Az üzleti várakozások csaknem egy éve nem voltak a mostanival megegyezően optimisták. Az iparvállalatok várakozása márciusban alig javult, de így is többéves csúcson van. Az elmúlt és a következő időszakra várható termelés megítélése lényegében nem változott, a rendelésállományé kicsit javult, az exportrendeléseké szinten maradt. Nem változott a saját termelésű készletek értékelése sem. Örvendetes, hogy több cég tervezte a foglalkoztatottak számának bővítését, mint csökkentését.

Az építőiparban a várakozások hónapok óta alacsony szinten stagnálnak, márciusban kissé romlottak. A termelési helyzet megítélése azonban kissé tovább javult, lényegében nem változott a rendelésállomány értékelése, lanyhult viszont a foglalkoztatási szándék. Jelentősen emelkedett a kereskedelmi bizalmi index értéke. Különösen eladási pozíciójukat érezték kedvezőbbnek a válaszolók, de hasonlóan vélekedtek készleteik szintjéről, illetve rendelésállományukról is.


Javultak a szolgáltató szféra várakozásai is. Az elmúlt három hónap üzleti pozícióját, a forgalom és a foglalkoztatott létszám várható alakulását egyaránt kedvezőbbnek látták az előző hónaphoz képest. (Igaz, februárban az index értéke jelentősen csökkent.)

Az áremelési törekvések minden ágazatban mérséklődtek, sőt az exportorientált ipari ágazatokban többségében árcsökkenést jeleztek a válaszadók. A magyar gazdaság helyzetének megítélése a kereskedelmi és szolgáltató cégek körében javult, a többi ágazatban lényegében nem változott, de továbbra is a borúlátók vannak jelentős többségben. A nyár vége óta folyamatosan csökkennek a lakosság inflációs várakozásai, s az ország helyzetéről is kissé kedvezőbben vélekedtek a fogyasztók.

Túl a negatív csúcson

A GKI fogyasztói bizalmi index a 2006. május-júliusi zuhanás majd az ezt követő mérsékelt romlás után idén januárban 12 éves mélypontját érte el. Februárban stagnálás, márciusban kismértékű javulás történt. Márciusban a lakosság az előző havinál kissé jobbnak látta saját pénzügyi helyzetét és megtakarítási képességét is.

A munkanélküliséggel kapcsolatos várakozás lényegében nem változott. A nagy értékű tartós fogyasztási cikkek jelenlegi vásárlási lehetőségét viszont kissé rosszabbnak látták az emberek.