Nem vár kamatcsökkentést a GKI

2008.10.13. 08:17
A GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttmûködésével készült elõrejelzése szerint a gazdasági fejlõdés külsõ feltételei lényegesen romlanak, a belpolitikai helyzet bizonytalan, ugyanakkor a gazdasági helyzet, fõleg az egyensúly, ha szerényen is, de javul.

A világgazdaságot sújtó energia-, nyersanyag- illetve mezõgazdasági ársokk ugyan 2008 õszére a lassuló világgazdasági növekedés és a jó agrártermés hatására veszített erejébõl, de az árszint tartósan magas. Viszont az amerikai jelzálogpiacról kiindult pénzügyi válság a korábban feltételezettnél mélyebb, kiterjedtebb és elhúzódóbb. A kormányok és jegybankok lépései arra valószínûleg elegendõk, hogy a pánikot csillapítsák, de az így keletkezett nagy összegû többletkiadás a következõ évek adóprogramjaiban és inflációjában meg kell, hogy jelenjen. Mindez recessziós veszélyt okoz az EU-ban is, nyilvánvalóan rontva a magyar gazdasági fejlõdés lehetõségeit.

2008 elsõ kilenc hónapjában az államháztartási hiány a GDP 2,7%-át, az éves elõirányzat 70,8%-át tette ki (tavaly 88,2%-át). A kormány által év közben csökkentett, a GDP 3,8%-át kitevõ deficitcél teljesülése reális, sõt még alacsonyabb is lehet. Az áruforgalmi egyenleg I. félévi aktívuma a romló világpiaci konjunktúra, a hazai beruházási és fogyasztói kereslet emelkedése következtében eltûnik. A külsõ finanszírozási igény 4,9 milliárd euróra (a GDP 4,4%-ára) csökken.

A II. félévben - fõleg az agrárszektornak, valamint a 2007-ben visszaesett ágazatok stabilizálódásának (az alacsony bázisnak) köszönhetõen - 3,5% körüli, ezzel az év egészében 2,7%-os GDP-növekedés várható. A növekedés korábbi húzóereje, az ipari export üteme májustól zuhan. Míg az elsõ négy hónapban átlagosan több mint 12%-kal emelkedett a kivitel volumene, az azt követõ három hónapban már csak 0,8%-kal. A kivitelben - részben a már alacsonyabb bázis miatt - a nyári mélypont után némi javulás várható, az élelmiszeriparban megjelenik a jó termés hatása. Az építõipar a II. félévben - elsõsorban a nagyon alacsony bázis miatt - élénkül, de az év egészében így is 2% körüli visszaesés valószínû. Az agrárium viszont szárnyal, a mezõgazdasági GDP az év egészében 25%-kal nõ. A kiskereskedelmi forgalomban a reálkeresetek emelkedésével párhuzamosan némi élénkülés, de az év egészében inkább csak pozitív stagnálás várható. A fogyasztás az év egészében 1% körül emelkedik. A beruházások stagnálnak. Az EU forrásokból megvalósuló fejlesztések idén még nem képesek dinamizálni a beruházási piacot.

Az infláció 2008-ban lassan csökken (augusztusban 6,5% volt). Az év utolsó hónapjaiban azonban - fõleg a magas élelmiszerárak bázisba kerülésével - az árindex viszonylag gyors esése valószínû, az év végén 5,5% körüli, éves átlagban 6,5%-os infláció várható. 2008 õszén a monetáris politika még várhatóan nem csökkenti az alapkamatot. A költségvetés elfogadása (vagy legalábbis azt valószínûsítõ belpolitikai fejlemények) esetén, az infláció lassulása nyomán, az év vége felé viszont megkezdõdik az óvatos kamatmérséklés.

Az év végére 7,6% körüli munkanélküliség várható, s a foglalkoztatottak száma éves átlagban kb. 1%-kal elmarad a tavalyitól. A reálkeresetek az I. félévben 0,5%-kal emelkedtek. Az év egészében a reálkeresetek kb. 1%-os emelkedése, a versenyszférában 1,7%-os növekedés, a közszférában stagnálás valószínû.