Nem vagyunk elég szabadok

2007.01.16. 23:02
Hongkong gazdasága a legszabadabb a világon, derül ki egy amerikai felmérésből. Magyarország a 157 országot tartalmazó listán a 44. helyezett, ami jónak tűnik. Két év alatt azonban 9 helyet romlott a besorolásunk, ráadásul az európai országok 41-es mezőnyében csak a 25. helyen állunk. Az EU10-ből csak a lengyeleket és a szlovénokat előzzük meg. A gazdaság szabadságfoka ráadásul - ha csak kismértékben is, de - romlott.

Hongkong gazdasága élvezi a legnagyobb szabadságot a világon az amerikai Heritage Foundation idei felmérése szerint. A listán Magyarország a 44. helyen áll, a "közepesen szabad" országok között (részletes országértékelés angolul itt olvasható).

Az állam beavatkozik

A 66,2 százalékos szabadságfok az előző évinél 0,9 százalékkal alacsonyabb, a 41 európai ország mezőnyében csak a 25. helyre elég (2005 elején még a 35. helyen álltunk összesítésben). A kutatók többek között az üzleti élet, a kereskedelem, a fiskális és a monetáris politika, a pénzügyek, a beruházások, a tulajdonviszonyok szabadságának mértékét veszik figyelembe, de az is számít, hogy a gazdaság és a gazdasági szereplők mennyire függenek az államtól.

A tíz összetevőből hazánk a fiskális szabadságra kapta a legjobb értékelést, 79,2 százalékot. A monetáris szabadságot 76,7, a kereskedelmit 76,6 százalékra értékelték. Mindössze négy mutató kapott 70 százalékosnál rosszabb értékelést, ebből is kiugróan rossznak, mindössze 41,8 százalékos ítélték függetlenséget az államtól, azzal az indoklással, hogy rendkívül magas szinten vannak az állami kiadások. A korrupcióra 50, a pénzügyi szabadságra 60, a munka szabadságára 66,1 százalékot adtak a kutatók.

Az észtek viszik a pálmát

Az EU-hoz 2004-ben csatlakozott új tagállamok közül az észtek teljesítettek a legjobban, 78,1 százalékukkal a 12.-ek lettek az összesített, 5. helyezettek az európai rangsorban. Ciprus a 20., Litvánia a 22., Csehország a 31., Szlovákia a 40., Lettország a 41., Málta a 42. helyen zárt, így a velünk együtt unióssá vált országok közül csak a lengyeleket (87. hely) és nagy meglepetésre a szlovénokat (58. hely) előztük meg.

A világranglista dobogójára európai ország nem tudott felférni. A 13. éve, idén 89,3 százalékkal listavezető Hongkongot 85,7 százalékkal Szingapúr, majd 82,7 százalékkal Ausztrália követi. Az Egyesült Államok a 4., a legjobb európaiként Nagy-Britannia a 6. lett. Európai dobogós még Írország (az összesített rangsorban a 7.) és Luxemburg (a világranglistán 8.). Az EU-ba idén belépett Bulgária a 62., Románia a 67. helyet szerezte meg az összesített rangsorban.

Nem szabadon fejlődik Kína

A dinamikus fejlődés nemcsak Szlovéniának nem volt elég a jó helyezés eléréséhez: a világ két legdinamikusabb fejlődő gazdaságából India csak a 104., míg Kína a 119. helyre került. Mindkét ország szabadságfoka 60 százalék alatti. A rangsort Líbia és Kuba mögött Észak-Korea zárja. Az európai rangsor végén szovjet utódállamkok találhatók, az összesített rangsorban 120. Oroszország, 125. Ukrajna és 132. Fehéroroszország trojkája számít Európa beteg emberének.

A felmérés nem 157, hanem 161 országra terjedt ki, de a kutatók Iránt, a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Szerbiát és Szudánt végül nem rangsorolták. Kongó és Szudán az országban tavaly dúló erőszak és bizonytalanság, Irak az eléggé megbízható adatok hiánya, míg Szerbia a politikai változások (Montenegró tavaly tavaszi kiválasa) miatt nem került fel a listára.