Süth kifejtette: a jelenleg is zajló vizsgálatok alapján eddig az derült ki, hogy 202 magyarországi vállalkozás termékei szennyezettek dioxinnal vagy pentaklórfenollal. A szennyezett tételekből készült termékek listája az Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Igazgatóság honlapján bárki számára elérhető.
A termékvisszahívások 478 kiskereskedőt és 156 vendéglátó-ipari egységet érintettek. Összesen a hatóság 291 tételt vetetett le a polcról 112 tonna mennyiségben - közölte a főállatorvos. Az ellenőrzések során 26 esetben szabott ki a hatóság bírságot 20,4 millió forint értékben, többnyire késlekedő vagy elmulasztott adatszolgáltatás, valamint hamis adatok miatt.
A guargumiügy július elején kezdődött, amikor az Európai Unió élelmiszer-ellenőrző hatóságai között működő gyorsriasztási rendszer hírt adott arról, hogy egy indiai cégtől származó guargumi-szállítmány rákkeltő anyaggal szennyezett, és több uniós tagállam mellett Magyarországon is megjelenhetett. A guargumi széles körben használt, ártalmatlan élelmiszer-ipari adalékanyag, az érintett indiai termék dioxin- és pentaklórfenol-szennyezettsége miatt káros az egészségre.
A magyar hatóságok július végén szereztek tudomást a szennyezett guargumi magyar forgalmazójának kilétéről. A Jungbunzlauer Kft.-nél a magyar hatóságok még aznap megkezdték a vizsgálatot. Süth Miklós szerint Magyarország megfelelően reagált a krízishelyzetre.