Történelmi mélyponton a céges kilátások
Drámaian romlott a magyar vállalkozások helyzete, derül ki a kilátásaikat aggregáló konjunktúraindexből - mondta Tóth István János, az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézetének (GVI) ügyvezető igazgatója. A mutató értéke ugyanis -7,1 százalékra zuhant a tavaly októberi 4 százalékkal és az idén áprilisi 12 százalékkal szemben - a felmérés tízéves történetében még egyszer sem volt a negatív tartományban a mutató.
E várakozások alapján 2009-re megnőtt a gazdasági növekedés visszaesésének az esélye. A pesszimizmus azonban még nem teljesen egyöntetű a cégek körében, amit a vállalati bizonytalansági mutató továbbra is magas szintje jelez. Így vagy nem minden vállalkozás érzi egyformán fenyegetőnek a visszaesést, vagy a cégek egy része a negatív pénzpiaci hírek hatására "túlreagálja" a válságot, túlbecsüli annak várható hatásait.
A cégek másik része reálisabban méri fel a valószínűleg ténylegesen romló kilátásokat - vélik a GVI kutatói. A válaszadó 1480 vállalkozás átlagosan 79 százalékos kapacitáskihasználást jelzett, ami gyakorlatilag megegyezik az egy évvel ezelőttivel (78 százalék) és kissé jobb az áprilisinál, de a várakozások romlást jeleznek előre.
A külföldi tulajdonban lévő cégeknél esett a legnagyobb mértékben a konjunktúramutató, míg a tisztán magyar kézben lévők látják legkedvezőtlenebbül a kilátásaikat és számítanak romlásra (-10 százalék). A különböző nagyságú cégek között a közepes és a nagy cégek esetében lehet beszélni a legerősebb romlásról, míg a legkedvezőtlenebbül a mikrocégek látják helyzetüket (-22 százalék).
Az exportaktivitás szerint csoportosítva a cégeket még egyértelműbb a kép: míg a csak belföldre termelő cégek körében gyakorlatilag nem változott a mutató szintje az utóbbi egy évben, addig az exportra is termelőknél drámai esést mértek (25-30 százalékos szintről -4, -6 százalékos szintre).